راهنمای خرید اجاق گاز رومیزی و اجاق گاز فردار – بخش اول

یکی از وسایل مهم و ضروری در هر خانه، اجاق گاز است. شما تقریباً هر روز چندین بار از این دستگاه استفاده می کنید و محصولی است که ممکن است آن را به مدت طولانی داشته باشید. بنابراین توصیه می شود در هنگام خرید اجاق گاز جدید به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید، نیازهای خود را بشناسید تا بهترین اجاق گاز ایرانی یا خارجی را انتخاب کنید. رراهنمای خرید اجاق گاز رویمزی فردار ایلیااستیل شما را برای خرید اجاق گاز مناسب خود کمک میکند.
در بخش اول این مقاله سعی شده است اطلاعات مهم و عواملی که می تواند در تصمیم گیری شما تاثیرگذار باشد را پوشش دهیم تا به شما در انتخاب بهترین اجاق گاز فردار یا ساده برای منزلتان کمک کند. اگر به دلیل خرابی گاز قدیمی و مشکلاتی که دارد به فکر خرید اجاق گاز جدید هستید، خوب است در نظر داشته باشید که محدوده قیمت اجاق گاز در بازار نسبتاً گران است.اگز اجاق گاز شما خراب شده است و نمیتوانید آن را درست و تعمیر کنید، لازم نیست پول زیادی برای خرید یک مورد جدید خرج کنید. این مطلب به شما کمک می کند تا با موارد زیادی مربوط به خرید اجاق گاز آشنا شوید.
آنچه خواهید خواند:

خرید اجاق گاز و انتخاب بهترین مدل
میزان آشپزی شما
اجاق گاز مناسب آشپزخانه تان
برقی یا گازی؟
انواع اجاق گاز بر اساس نحوه ایجاد گرما
انواع گاز ها بر اساس طراحی
سایر ویژگی های اجاق گاز

خرید اجاق گاز و انتخاب بهترین مدل

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام مدل اجاق گاز برای شما بهترین است، لازم است به سوالات زیر فکر کنید:

میزان آشپزی شما چقدر است؟

آیا همیشه برنامه های آشپزی تماشا می کنید و غذاهای جدید را امتحان می کنید؟ آیا دوست دارید بوقلمون و مرغ شکم پر یا انواع کیک و شیرینی بپزید؟ یا فقط غذاهای نیمه پخته و معمولی را روی گاز میپزید و استفاده کمتری از دارید؟
پاسخ به سوالات بالا به شما کمک می کند تا نوع اجاق گاز خود را بهتر تشخیص دهید. بسیاری از مردم حتی نیازی به فر ندارند. این بدان معناست که شما مجبور نیستید برای یک اجاق گازی فردار هزینه کنید و هزینه اضافی بپردازید. در مورد ویژگی ها و عملکردهای مورد نیاز خود آگاه باشید تا در هزینه خود صرفه جویی کنید.

اجاق گاز مناسب آشپزخانه تان چه نوعی باید باشد؟

آشپزخانه کوچکی دارید و می‌خواهید از گاز رومیزی استفاده کنید؟ آیا به دلیل داشتن اجاق توکار مجزا تنها به دنبال اجاق گاز میگردید؟ اکثر مردم یک اجاق گاز ایستاده فردار یا بدون فر را انتخاب می کنند. شما می توانید بر اساس سلیقه و چیدمان آشپزخانه و مهمتر از همه فضای موجود تصمیمات مختلفی برای خرید محصول مورد نظرتان بگیرید. قبل از خرید اجاق به طراحی فعلی و فضای ممکن برای قرارگیری اجاق گاز خود فکر کنید و یا به این موضوع توجه کنید آیا میتوانید دکوراسیون خود را تغییر دهید یا خیر.
همچنین باید به تعداد اعضای خانواده و تعداد سر شعله های مورد نیاز خود فکر کنید. برای یک خانواده کوچک، دو یا سه سرشعله کافی است و نیازی به مدل های پنج یا شش شعله ای نیست.

 

خرید اجاق گاز برقی یا گازی؟

اجاق ها انواع مختلفی دارند و به طور کلی به دو نوع گازی یا برقی تقسیم می شوند. اجاق گازها به دلیل عملکرد بهتر در مقایسه با مدل های برقی ارجحیت دارند و در بین عموم بیشتر محبوب هستند. دلیل دیگر این است که قیمت گاز نسبت به برق ارزان تر است، بنابراین قیمت کمتری را برای قبض های خود پرداخت می کنید.
در ادامه، ویژگی ها و مشخصات اجاق های مختلف را که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید، شرح می دهیم.

 

انواع اجاق گاز بر اساس نحوه ایجاد گرما

همانطور که گفته شد برای خرید اجاق گاز های موجود در بازار دو دسته برقی و گازی را می توانید انتخاب کنید. این طبقه بندی برای گاز های ایستاده نیز اعمال می شود. فرهای برقی دارای ویژگی ها و مشخصات بسیار خوبی هستند اما به دلایل واضح در بین ایرانیان کمتر مورد پذیرش قرار می گیرند. این امکانات عبارتند از:

پخت یکنواخت تر و همگن تر غذا در فرهای الکتریکی نسبت به اجاق های گازی

همچنین اجاق های الکتریکی توان بالاتری در انتقال حرارت نسبت به شعله های گازی داشته که منجر به کوتاه شدن زمان آشپزی و آماده شدن غذا در زمان کوتاه تری می گردد.

تمیز نمودن سطوح اجاق های الکتریکی بسیار راحت تر و کم زمان تر است.

طراحی شیک و مدرن این اجاق به آشپزخانه شما بسیار زیبا جلوه می دهد.

اجاق های برقی ایمن تر از اجاق گاز هستند و منجر به مواردی مانند گازگرفتگی و آتش سوزی نمی شوند.

خاموش شدن شعله ها توسط باد یکی از رایج ترین مشکلات اجاق های گازی است که در اجاق های برقی این اتفاق پیش نمی آید.

 

  • می توان به چند مورد از دلایل برتری اجاق گازها نسبت به برقی و استقبال بیشتر مردم اشاره کرد :

بهای گاز مصرفی بسیار کمتر از برق مصرفی اجاق های برقی می باشد.

در برخی از مدل‌های اجاق‌های برقی، المنت حرارتی سطح روشن می‌شود یا نشانه‌ای از داغ بودن سطح وجود ندارد و اکثراً بلافاصله سطح آن خاموش می‌شوند ولی گرمای آن باقی می ماند. این مشکل اغلب می تواند منجر به سوختگی و صدمات جدی برای کودکان و بزرگسالان شود.

در اجاق های گازی مشعل دار، وجود شعله در زیر ظروف آشپزی باعث می شود حرارت یکنواخت و متقارن توزیع شود و باعث پخت همگن و یکنواخت غذا می گردد. در حالی که این موضوع در المنت های حرارتی اجاق های برقی بدلیل طراحی نامتقارن پایه های المنتی وجود ندارد.

هنگام استفاده از اجاق گاز تقریباً از هر نوع ماهیتابه ای می توان استفاده کرد ولی فقط می توان ظروف مخصوص را روی بعضی اجاق های برقی از جمله مدل های القائی قرار داد.

 

انواع گاز ها بر اساس طراحی

اجاق گازها در چند مدل طراحی و تولید می شوند. در ایران دو نوع از این مدل ها در بازار رایج است. مدل های اجاق گاز مبله یا ایستاده و مدل های اجاق گاز رومیزی. اجاق گاز های رومیزی که قیمت بیشتری نسبت به اجاق های ایستاده استاندارد دارند، روی صفحه کابینت آشپزخانه قرار می گیرند و با سطح کابینت هم سطح می شوند. پنل کاربری در این مدل های اجاق گاز شامل فندک، ولوم کنترل شعله، صفحه نمایش و … می باشد که درد برخی از مدل ها در کنار اجاق گاز قرار دارند.
اجاق گاز ایستاده ( مبله ) رایج ترین نوع اجاق گاز در ایران و جهان است. این اجاق ها به گونه ای طراحی شده اند که در هر فضایی بین کابینت ها یا به صورت جداگانه قرار می گیرند. پنل کاربری این مدل نیز در قسمت جلویی دستگاه تعبیه شده است.

در بخش بعدی این مطلب با موضوع ” راهنمای خرید اجاق گاز رومیزی و اجاق گاز فردار – بخش دوم ” اجزای مختلف اجاق گاز و توصیه های کالاپلازا برای خرید اجاق گاز مناسب را خواهی خواند.

سایر مطالب

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg