جرم زدایی اجاق گاز شیشه و استیل

جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه

جرم زدایی اجاق گاز شیشه و استیل

جرم گیری اجاق گاز، اگرچه ممکن است ساده به‌نظر برسد، اما فوت‌‌و‌فن‌های خاص خود را دارد. همه ما بارها اجاق گاز استیل و شیشه‌ای خود را جرم‌گیری و تمیز کرده‌ایم، اما اطلاع از روش‌های مختلف و نوین جرم گیری اجاق گاز می‌تواند کمک کند تا گاز را در زمان کوتاه، با کم‌ترین تلاش و صرف کم‌ترین هزینه تمیز کنیم.

اگر قصد دارید با بهترین روش‌های تمیز کردن اجاق گاز استیل و شیشه آشنا شوید، این مقاله اطلاعاتی را که لازم دارید در اختیار شما قرار می‌دهد.

اهمیت جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه

برای بیشتر افراد اهمیت جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه تنها در ظاهر تمیز آن‌ها خلاصه می‌شود. این درحالی است که تمیزکردن گاز، اهمیتی فراتر از یک ظاهر تمیز دارد. ما در اینجا به جنبه‌های مختلف اهمیت شست‌ و شوی اجاق گاز می‌پردازیم.

بهداشت آشپزخانه

مواد غذایی جمع‌شده روی گاز می‌توانند محلی برای اجتماع مگس‌، پشه و سایر حشرات باشند. از آنجا که آشپزخانه محل پخت و نگهداری غذا است، تجمع حشرات در آشپزخانه می‌تواند بهداشت آن را به‌خطر انداخته و سبب آلودگی بقیه مواد غذایی و ایجاد بیماری شود. به هین دلیل نیز جرم زدایی اجاق گاز اهمیت دارد.

بهداشت پخت‌و‌پز

پختن غذا روی یک گاز کثیف می‌تواند سلامت غذای پخته‌شده و سلامت افراد را به‌خطر بیندازد. جرم‌های روی گاز، محلی برای تجمع میکروب‌هایی هستند که در مواد غذایی فاسد رشد می‌کنند. راه‌یافتن این میکروب‌ها به داخل غذا، می‌تواند سلامت و بهداشت غذا را به‌خطر اندازد.

سالم‌ ماندن گاز

جرم‌های جمع‌شده روی گاز، می‌توانند به‌مرور سبب خرابی اجاق گاز شوند. آن‌ها محل خروج گاز را مسدود کرده، در زیر شعله‌پخش‌کن جمع می‌شوند و به‌مرور دستگاه را خراب کرده و از عمر آن می‌کاهند.

تمیزی ظاهری

یک گاز تمیز و بهداشتی، چیزی است که همه افراد، چه در خانه و چه در مراکز اداری، به آن نیاز دارند. ظاهر تمیز اجاق گاز استیل و شیشه، می‌تواند ظاهر کلی آشپزخانه را بهبود بخشد و در مقابل، کثیفی گاز، سبب کثیفی و آشفته به‌نظر‌رسیدن آشپزخانه می‌شود. همه این عوامل لزوم جرم زدایی اجاق گاز را نشان می‌دهد.

اکنون که با اهمیت تمیزکاری اجاق گاز استیل و شیشه‌ای آشنا شدیم، به تفکیک، روش‌های جرم‌گیری این دو نوع اجاق گاز را بررسی می‌کنیم. اگرچه برخی از روش‌های جرم زدایی اجاق گاز، هم برای اجاق گاز شیشه‌ای و هم برای اجاق استیل مناسب هستند، اما جداکردن روش جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه از هم، می‌تواند کمک کند تا حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر اجاق گاز را تمیز کرده و جرم‌ گیری کنیم.

تمیزکاری اجاق گاز شیشه و استیل
تمیزکاری اجاق گاز شیشه و استیل

روش‌های جرم گیری اجاق گاز استیل

اکثر اجاق گازهایی که توسط مردم ایران و حتی جهان استفاده می‌شوند، از انواع استیل هستند. این اجاق گازها معمولا با دوام و زیبا بوده و در صورت نگهداری صحیح سال‌ها عمر می‌کنند. استیل به‌راحتی خورده نمی‌شود و به‌‌همین دلیل می‌توان از انواع مواد شوینده برای تمیزکردن آن استفاده کرد. با این حال، برای جرم گیری اجاق گاز استیل لازم است از روش‌ها و ابزاری استفاده گردد که سبب ایجاد خط و خش روی استیل نشده و آن را براق نگه دارد.

ما در اینجا روش‌های مختلف جرم زدایی اجاق گاز استیل را آورده‌ایم.

تکنیک آب و مایع ظرفشویی

یکی از تکنیک‌های معمولی و کارآمد برای جرم زدایی اجاق گاز استیل استفاده از مواد شوینده ظرف‌شویی و آب است. برای این کار، به آب مخلوط با مواد شوینده، یک برس تمیزکننده باکیفیت، یک اسفنج و یک پارچه تمیز نیاز دارید. برای درخشش دستگاه، لازم است مراحل ذکرشده را به ترتیب دنبال کنید:

 1. همه ابزار مورد نیاز خود را کنار گاز قرار دهید و با بیرون‌آوردن رویه گاز و سرشعله‌ها از بالای گاز، فرآیند جرم گیری اجاق گاز استیل را شروع کنید.
 2. در این مرحله لازم است کلیه مواد غذایی خشک روی گاز را با استفاده از دستمال جمع‌آوری کرده و بیرون بریزید.
 3. رویه گاز و سرشعله‌ها را با اضافه‌کردن چند قطره مایع ظرفشویی به آب، در سینک ظرف‌شویی خیس کنید.
 4. از مسدودنبودن دریچه‌های سوخت اجاق گاز اطمینان حاصل کنید. اگر متوجه شدید که دریچه‌ها با جرم بسته شده‌اند، از یک برس برای پاک‌کردن و بازکردن گرفتگی استفاده کنید. این مرحله حیاتی است؛ زیرا با ایمنی گاز در ارتباط است.
 5. سپس دستگاه را با استفاده از یک اسفنج مرطوب‌شده با چند قطره مایع ظرف‌شویی تمیز کنید. اسفنج را به‌شکل دایره‌ای روی گاز بکشید و قبل از شروع، آب اسفنج را تا حد زیادی بگیرید. از استفاده بیش از حد از مایع ظرف‌شویی خودداری کنید؛ زیرا مقادیر زیاد مواد شوینده، دریچه‌های سوخت را مرطوب‌کرده و برای مدت طولانی خیس نگه می‌دارند.
 6. سپس با یک پارچه خیس و تمیز، کف را جمع کرده و با یک پارچه خشک، گاز را خشک کنید.
 7. رویه گاز و سرشعله‌ها را نیز با مایع ظرف‌شویی به‌خوبی شسته و پس از خشک‌کردن روی اجاق قراردهید.

بیشتر بدانید : فرق سولاردام با مایکروفر

استفاده از آمونیاک

آمونیاک یکی از بهترین مواد برای جرم گیری اجاق گاز استیل است. مقداری آمونیاک را از یک فروشگاه پزشکی خریداری کنید و روی‌گازی و سرشعله‌ها را یک شب در آن خیس کنید. پس از یک شب خیس‌کردن، آن‌ها را آبکشی کنید.

لطفا در نظر داشته باشید که آمونیاک بوی بسیار بدی دارد و ممکن است لازم باشد از مقادیر بسیار کم آن در ظروف دربسته و فقط برای روی‌گازی و سرشعله‌ها استفاده کنید.

پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

اگر به فکر شست ‌و‌ شوی اجاق گاز استیل و از بین بردن کامل لکه‌های چربی چسبیده روی گاز هستید، از پراکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده کنید.

مقدار کمی مخلوط پراکسید هیدروژن و جوش شیرین را روی سطح استیل گاز پخش کنید. آن را برای مدت کمی به حال خود رها کنید تا لکه‌های سرسخت به‌تدریح در این ترکیب حل شوند. سپس این مخلوط با با یک پارچه تمیز پاک کنید.

در مرحله بعدی با استفاده از یک اسفنج خیس، مجددا گاز را تمیز کنید تا باقی‌مانده پراکسید هیدروژن و جوش شیرین از روی استیل پاک شود. شما می‌توانید از این مواد برای تمیز‌کردن قطعات رویه‌ گاز و حتی شیرهای گاز هم استفاده کنید.

آب جوش خالص را امتحان کنید

اگر می‌خواهید برای جرم گیری اجاق گاز استیل از یک گزینه‌ای بدون مواد شیمیایی استفاده کنید، آب جوش بهترین گزینه است.

آب را در قابلمه به جوش بیاورید و سپس آن را روی گاز بریزید و بگذارید کمی بماند. پس از مدتی می‌توانید با استفاده از اسفنج، آب جوش را که اکنون سرد شده است، پاک کنید.

اگر لکه‌ها هنوز هستند، چند قطره مایع شوینده به آب جوش اضافه کرده و سپس مراحل فوق را برای شست و شوی اجاق گاز تکرار کنید.

مخلوط جوش شیرین و نمک

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری نمک را با هم ترکیب کرده و با اضافه‌کردن آب، یک خمیر درست کنید.

یک پارچه آشپزخانه تمیز را به این مخلوط آغشته کرده و برای شست و شوی اجاق گاز روی استیل اجاق گاز بمالید؛ بگذارید مدتی این مخلوط روی گاز باقی بماند. سپس آن را با دستمال پاک کرده و با یک دستمال خیس و سپس خشک، فرآیند جرم گیری اجاق گاز استیل را به اتمام برسانید.

استفاده از سرکه سفید

سرکه سفید یکی از بهترین مواد برای تمیز کردن اجاق گاز استیل است؛ زیرا هر بار که از آن استفاده می‌کنید معجزه می‌کند.

اگر می‌خواهید بدون تلاش اضافی از شر جرم‌های جمع‌شدن روی استیل راحت شوید، این روش را امتحان کنید؛ یک جزء سرکه سفید را با دو جزء آب معمولی شیر ترکیب کنید. سپس محلول تهیه‌شده را روی گاز اسپری کرده و بگذارید بماند.

این سرکه آلاینده‌های چسبیده به استیل را سست کرده و اجازه می‌دهد که با سرعت زیادی از روی گاز پاک شوند.

حتی می‌توانید به‌جای سرکه صنعتی از سرکه طبیعی استفاده کنید. استفاده از سرکه برای تمیزکردن روی‌گازی و سرشعله‌ها هم مناسب است.

جوش شیرین و مواد شوینده ظرف‌شویی

ترکیب مواد شوینده ظرف‌شویی و جوش شیرین، روش دیگری برای جرم گیری اجاق گاز استیل است.

برای شست و شوی اجاق گاز مقدار مساوی از شوینده و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. به هم‌زدن ادامه دهید تا ترکیبی کمی کف‌آلود به‌دست آید. این مخلوط را روی استیل گاز و همچنین سرشعله‌ها پخش کرده و آن را با یک پلاستیک بپوشانید. اجازه دهید این مخلوط برای یک ساعت روی گاز و سرشعله‌ها بماند. سپس آن را پاک کرده و سرشعله‌ها را بشویید.

با استفاده از این روش، گاز کاملا براق و زیبا خواهد شد.

جوش شیرین و لیمو

جوش شیرین می‌تواند لکه‌های سرسخت را از بین ببرد، درحالی‌که لیمو دارای خواص ضد‌باکتری طبیعی است که به‌عنوان یک استریل‌کننده ارگانیک و عملی، کاربرد دارد.

مخلوط جوش شیرین و لیمو، می‌تواند به‌طور معجزه‌آسایی حتی ذرات کوچک و خشک جرم را از بین ببرد. یکی دیگر از مزایای این محلول این است که به اجاق‌های شیشه‌ای هم آسیب نمی‌رساند. پس از سست‌شدن لکه‌ها و تکمیل فرآیند جرم گیری اجاق گاز استیل، از یک پارچه مرطوب برای پاک‌کردن لکه‌ها استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه و استیل
تمیز کردن اجاق گاز شیشه و استیل

جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای

چربی‌ها و مواد غذایی کم‌تر به شیشه می‌چسبند و اگر هم بچسبند، اتصال آن‌ها سست‌تر از اتصال با استیل است. به‌همین دلیل، جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای از جهاتی آسان‌تر از اجاق گاز استیل است.

با این حال، شیشه دارای ویژگی‌های خاصی است که سبب می‌شود به‌سرعت لک شده و ظاهر کثیفی پیدا کند. از طرف دیگر، بسیاری از مواد شوینده که برای تمیزکاری اجاق گاز استیل استفاده می‌شوند، سبب ایجاد لک روی شیشه شده و برای جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای مناسب نیستند.

با این حال، با استفاده از روش‌های تخصصی زیر، می‌توانید اجاق گاز شیشه‌ای خود را به‌خوبی تمیز، براق و بهداشتی کنید. پس برای شست و شوی اجاق گاز شیشه‌ای رو‌ش‌های فوق را در نظر بگیرید.

اصول اولیه جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای

قبل از انجام هرگونه تمیزکاری اجاق گاز، اجازه دهید اجاق گاز شیشه‌ای شما کاملا خنک شود. علاوه‌بر اینکه یک اجاق گاز داغ می‌تواند خطرآفرین باشد، استفاده از محصولات پاک‌کننده روی شیشه داغ، باعث ایجاد لکه‌های دائمی و گازهای مضر می‌شود.

دستگیره‌های گاز را جدا کرده و آن‌ها را در سینک با آب گرم و مایع ظرفشویی خیس کنید. مواد غذایی خشک، چربی‌ها و کثیفی‌ها را از روی اجاق شیشه‌ای با یک پارچه میکروفیبر مرطوب، پاک کنید.

فن‌ها و چراغ هود را روشن کنید. از آنجایی که لکه‌های روی شیشه برای تشخیص نیاز به نور دارند، روشن‌کردن چراغ‌های هود اهمیت زیادی دارد. همچنین روشن‌کردن هود نیز به کشیدن بخارات مواد شوینده کمک می‌کند.

همچنین سعی کنید که هنگام ریختن مواد روی گاز، تمیزکاری اجاق گاز را با سرعت انجام دهید. این کار مانع از ایجاد جرم روی اجاق گاز شیشه‌ای می‌شود.

هنگام پاشیدن برخی مواد غذایی مانند سس گوجه فرنگی و شکلات روی شیشه گاز، ممکن است لازم باشد در همان زمان یا بلافاصله پس از اتمام پخت، تمیزکاری اجاق گاز را انجام دهید؛ زیرا هنگامی‌که سطح اجاق گاز کاملاً خنک شود، این لکه‌ها ممکن است به شیشه بچسبند.

اکنون که اصول جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای را می‌دانید، بیایید با نحوه تمیزکردن این گازها آشنا شویم.

سرکه سفید

سرکه سفید یک پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده طبیعی است که قیمت کمی دارد و برای تمیزکاری اجاق گاز بسیار مناسب است. برای استفاده از سرکه، کافی است یک جزء سرکه را با یک جزء آب مخلوط کرده و آن را داخل یک بطری اسپری، نگهداری کنید.

هر روز پس از اتمام پختن غذا و سرد‌شدن گاز، سرکه و آب را روی شیشه گاز اسپری کرده و سپس با یک پارچه تمیز خشک کنید.

استفاده از سرکه سفید، یکی از بهترین روش‌ها برای جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای است.

بیشتر بدانید : روش های تمیز کردن اجاق گاز های شیشه ای و استیل

جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده طبیعی است که با محیط زیست سازگار است؛ می‌تواند سطح گاز شیشه‌ای را تمیز و خوش‌بو کرده و جرم‌های روی آن را از بین ببرد.

برای تمیزکاری اجاق گاز شیشه‌ای، کافی است سطح گاز را با دستمال کاغذی بپوشانید. سپس جوش شیرین را داخل آب ریخته، هم بزنید و دستمال روی گاز را با استفاده از آن خیس کنید. اجازه دهید، دستمال خیس‌شده با جوش شیرین، به مدت 15 دقیقه روی گاز بماند.

سپس کثیفی را با همان دستمال کاغذی پاک نمایید. در مرحله آخر، اجاق گاز را با یک پارچه مرطوب تمیز پاک کنید تا باقی‌مانده جوش شیرین از روی گاز پاک شود.

خمیر دندان

یک راه سریع و آسان برای از بین بردن لکه‌ها و جرم‌های روی شیشه گاز، قبل از اینکه خیلی زیاد شوند، استفاده از خمیر دندان است.

به‌محض اینکه متوجه لکه یا تجمع مواد غذایی شدید، می‌توانید با مالیدن خمیر دندان روی ناحیه کثیف با یک پارچه مرطوب آن را پاک کنید. در مرحله آخر نیز یک دستمال میکروفایبر را خیس کرده و روی گاز بکشید.

علاوه‌بر روش‌های فوق که برای تمیز‌کردن روزانه اجاق گاز شیشه‌ای موثر هستند، با استفاده از روش‌های زیر، می‌توانید گاز را به‌شکل عمیق و حرفه‌ای تمیز کنید. دستورالعمل زیر برای گازهای شیشه‌ای مناسب است که بسیار کثیف شده‌اند و با استفاده از روش‌های بالا قابل تمیزکردن نیستند.

مخلوط حرفه‌ای برای تمیز‌کردن گاز شیشه‌ای بسیار کثیف

برای جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای که بسیار کثیف است، به مواد زیر نیاز دارید:

 • سرکه سفید
 • تیغ ریش تراش
 • ابر جادویی نانو
 • مایع ظرفشویی
 • برس نایلونی
 • آب لیمو
 1. در ابتدا لازم است ابر جادویی نانو را خیس کنید؛ آب اضافی آن را بگیرید و به‌آرامی شیشه گاز را با آن پاک کنید. برای پاک‌کردن لکه‌های چسبیده رو گاز، لازم است قدری ابر جادویی را محکم‌تر بکشید.
 2. سپس برای جرم زدایی اجاق گاز اجاق گاز را با سرکه سفید رقیق‌نشده، خیس کنید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه خیس بخورد.
 3. با احتیاط با استفاده از تیغ ریش تراش، با زاویه 45 درجه، بخش‌هایی از گاز را که مواد غذایی و جرم به آن چسبیده است، بتراشید. اگر مراقب باشید، تیغ به سطح آسیب نمی‌رساند؛ مخصوصا اگر شیشه مرطوب باشد.
 4. حالا مایع ظرف‌شویی و آب گرم را در یک کاسه مخلوط کنید و با استفاده از یک برس نایلونی موادی را که هنوز به سطح شیشه چسبیده‌اند، به‌آرامی جدا کنید.
 5. اجازه دهید آب و مایه ظرفشویی به‌مدت 10 دقیقه روی گاز بماند و هر جرمی را که باقیمانده است جدا کند.
 6. حالا روی اجاق گاز را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.
 7. شیشه را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید.
 8. جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای را با فشار‌دادن آب لیمو در سراسر سطح اجاق گاز، تمام کنید. آب لیمو نه‌تنها باقی‌مانده موادی را که روی گاز مانده را از بین می‌برد، بلکه اجاق را ضدعفونی کرده و آن را خوش‌بو می‌کند. آب لیمو را با حوله کاغذی پاک کنید تا کار جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای به پایان برسد.
جرم گیری اجاق گاز شیشه و استیل
جرم گیری اجاق گاز شیشه و استیل

نحوه جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای برقی

مواردی که در قسمت بالا ذکر شد، بیشتر بر جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای گازی متمرکز بود.

ممکن است استفاده از پاک‌کننده‌های مایع روی اجاق برقی، شما را نگران کند؛ اما لازم نیست نگران باشید. تا زمانی که آب از کناره‌های اجاق گاز پایین نیاید و با سیم‌کشی پشت آن تماس پیدا نکند، مشکلی برای اجاق گاز ایجاد نمی‌شود و می‌توانید جرم زدایی اجاق گاز را انجام دهید.

به‌همین دلیل نیز می‌توانید با احتیاط از روش‌های ذکرشده در قسمت قبلی مقاله برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای برقی استفاده کنید.

اگر باز هم نگران هستید، برای جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای برقی خود، می‌توانید از محلول‌های آماده بهره ببرید. مقدار کمی از محلول را روی شیشه گاز پخش کرده و سپس با استفاده از یک دستمال ماکروفایبر، آن را به تمام قسمت‌ها بکشید. برخی از این محلول‌ها به‌سرعت بخار می‌شوند؛ اما اگر سطح گاز خیس باقی ماند، می‌توانید با استفاده از دستمال ماکروفایبر تمیز، آن را خشک کنید.

چگونه نواحی کدر شده را از روی اجاق گاز شیشه‌ای پاک کنیم

تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای همیشه آسان نیست. گاهی سطح شیشه کدر می‌شود و لازم است علاوه‌بر تمیزی‌های معمولی، نواحی کدر شده را نیز برطرف کنید.

علل مختلفی سبب کدر شدن شیشه گاز می‌شود. در بیشتر اوقات این نواحی کدر شده ناشی از مواد غذایی باقی‌مانده روی گاز و یا باقی‌ماندن مواد تمیزکننده است. در این شرایط، با استفاده از یک دستمال خیس و یا استفاده از روش‌های قبلی که برای جرم گیری اجاق گاز شیشه‌ای ذکر کردیم و آثار نواحی کدر شده را از بین ببرید.

اما اگر مناطق کدر شده به روش‌های معمولی تمیزکردن پاسخ نمی‌دهد، احتمالاً ناشی از لکه مواد غذایی یا مواد تمیزکننده نیست. در عوض می‌تواند ‌رسوبات معدنی ناشی از آب لوله‌کشی یا حتی خراش‌های کوچکی باشد که قابلمه و ظروف ایجاد کرده و یا به‌علت استفاده ناصحیح از تیغ ایجاد شده است.

برای برطرف‌کردن این نوع از نواحی کدر شده مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. ابتدا مایع ظرف‌شویی را روی ناحیه‌ای که رنگ آن تغییر کرده بمالید.
 2. روی آن را با یک لایه جوش شیرین بپوشانید.
 3. سپس مخلوطی از 1 قاشق غذاخوری اسید سیتریک و 1 فنجان آب داغ درست کنید. مخلوط را در یک بطری با قابلیت اسپری، بریزید.
 4. جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی را با آن مخلوط کنید و روی گاز اسپری نمایید.
 5. اجازه دهید مخلوط به مدت 20-30 دقیقه روی اجاق گاز حباب بزند و سپس آن را تمیز کنید.
 6. از یک پارچه میکروفایبر و آب تازه استفاده کنید تا تمام باقی‌مانده‌ها را پاک کنید
 7. شیشه را خشک کنید.
 8. اگر دوست دارید می‌توانید از یک روزنامه برای صیقل‌دادن سطح شیشه استفاده کنید

سخن آخر

جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه‌ای با استفاده از تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود. برخی از این تکنیک‌ها، هم برای گاز شیشه‌ای و هم برای گاز استیل مناسب هستند؛ اما اکثر این تکنیک‌ها از یکدیگر متمایز هستند.

با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله، می‌توانید سخت‌ترین لکه‌ها را از روی اجاق گاز خود پاک کنید. اگر این روش‌ها به‌طور کامل لکه‌ها را برطرف نکرد، لازم است چند بار آن‌ها را تکرار کنید.

سوالات رایج درباره جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه

در این قسمت از مقاله، به سوالات رایج درباره جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه می‌پردازیم.

 • سوال: آیا می‌توان از شیشه پاک‌کن خانگی برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای استفاده کرد؟

پاسخ: خیر؛ شیشه‌شور ممکن است سطح اجاق گاز شیشه‌ای را لکه‌دار کرده و یا خراش دهد.

 • سوال: چرا نباید هنگامی که گاز داغ است آن را تمیز کنیم؟

پاسخ: گاز داغ می‌تواند خطرناک باشد. علاوه‌بر این وقتی مواد شوینده را روی گاز داغ می‌ریزید، ممکن است بخارات سمی تولید کرده و واکنش‌های نامطلوبی ایجاد نماید. همچنین، تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای وقتی هنوز سرد نشده است، می‌تواند سبب ایجاد لکه‌های پایدار شود.

 • سوال: هر چند وقت یک‌بار لازم است گاز را تمیز کنیم؟

پاسخ: بهتر است تمیزکاری اجاق گاز را هر روز انجام دهید تا از چسبیدن لکه‌ها به سطح گاز و سفت‌شدن آن‌ها جلوگیری نمایید. با این حال، چنانچه برخی از لکه‌ها به سطح گاز بچسبند، باز هم می‌توانید با روش‌های ارائه‌شده در این مقاله آن‌ها را پاک کنید.

سایر مطالب

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg