چربی زدایی سرشعله اجاق گاز

 8 روش چربی زدایی چدن گاز

چربی زدایی سرشعله اجاق گاز

جنس بیشتر سرشعله اجاق گاز های خانگی از چدن است. پاک کردن چربی از چدن یکی از چالش‌برانگیزترین و سخت‌ترین کارهایی است که یک خانم خانه‌دار می‌تواند انجام دهد. اما نگران نباشید راه‌هایی وجود دارد تا بتوانید در خانه و در کم‌ترین زمان ممکن اقدام به چربی زدایی چدن گاز نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با x روش چربی زدایی سرشعله گاز چدنی و نحوه نگهداری از این نوع گازها آشنا کنیم.

چربی زدایی چدن گاز با آمونیاک، سرکه و جوش شیرین

چربی زدایی چدن گاز با آمونیاک، سرکه و جوش شیرین از روش‌های قدیمی و محبوب است. ترکیب آمونیاک، سرکه و جوش شیرین و حتی هر کدام از آن‌ها به تنهایی می‌توانند در چربی زدایی چدن گاز بسیار مؤثر باشند. برای تمیز کردن سر شعله‌های این نوع گاز ابتدا باید قسمت‌های کثیف گاز که قابلیت جدا شدن دارند را جدا کرد و سپس از این محلول استفاده کرد. البته در نظر داشته باشید که در ابتدای کار بهتر است از محلول رقیق استفاده کنید؛ زیرا گازها و وسایل خانه و آشپزخانه دارای قیمت‌های بسیار بالایی هستند و استفاده از محلول‌های خورنده می‌تواند آسیب‌هایی به آن‌ها وارد کند.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید مقداری از سرکه را بر روی دستمال بریزید و با استفاده از آن شروع به چربی زدایی نمایید. البته در این روش نمی‌توان لکه‌ها، چربی‌ها و آلودگی‌های سنگین را به‌راحتی از بین برد. قرار‌دادن اسفنج در گاز آمونیاک نیز کارساز خواهد بود. پس از قرار‌دادن دستمال می‌توانید شروع به پاک‌کردن سرشعله‌های گاز چدنی نمایید. البته قرار‌دا‌دن سر شعله‌ها در مخلوط آمونیاک نیز می‌تواند چربی زدایی سر‌شعله‌های آن را در پی داشته باشد.

استفاده از سرکه سفید نیز در تمیز‌کردن چدن گاز بسیار موثر خواهد بود و مورد استفاده بسیاری از زنان خانه دار قرار می‌گیرد. سرکه دارای خاصیت اسیدی است؛ بنابراین به راحتی می‌تواند چربی‌ها را از بین ببرد. برای انجام عمل چربی زدایی گاز چدن بهتر است ابتدا چدن‌ها را در مخلوط آب گرم و سرکه قرار دهید. شما باید به میزان برابر و مساوی درون ظرف خود سرکه و آب بریزید تا عمل چربی زدایی به بهترین شکل ممکن انجام شود. حدود 30 دقیقه منتظر بمانید تا چربی زدایی انجام شود و سپس با استفاده از مسواک و یا اسفنج نرم اقدام به تمیزکردن و ازبین‌بردن چربی‌های سطح گاز کنید.

چربی زدایی چدن گاز با مایع ظرف‌شویی

استفاده از مایع ظرف‌شویی یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای شست‌و‌شوی سطح چدنی گاز است. برای انجام این کار ابتدا سر شعله‌ها را درون مخلوط آب گرم و مایع ظرف‌شویی قرار دهید و صبر کنید تا چربی زدایی انجام شود. حتی‌الامکان برای شست‌و‌شوی چدن‌ها از اسکاچ و یا سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید؛ زیرا باعث ایجاد خراش بر روی چدن خواهد شد. استفاده از یک مسواک نرم برای تمیزکردن و چربی زدایی پیشنهاد می‌شود.

استفاده از مایع ظرف‌شویی یک راه ساده و کاملاً بی‌خطر برای شست‌و‌شو و چربی زدایی چدن گاز است.

چربی زدایی سر شعله گاز با صابون

از دیگر مواد مهم برای چربی زدایی چدن گاز استفاده از صابون است. برای تمیز‌کردن چدن گاز با این روش بهتر است ابتدا آب داغ تهیه نمایید. سپس شما باید چدن‌ها را در آب داغ قرار دهید و پس از آن سر شعله‌های گاز چدن را در آن قرار دهید. پس از قرار‌دادن سر شعله‌ها باید به میزان لازم صابون را در آب رنده کنید. پس از رنده‌کردن با استفاده از یک دستمال و یا اسفنج شروع به تمیز‌کردن شر شعله‌های چدنی کنید. البته شما می‌توانید از صابون مایع نیز استفاده کنید که کار شما را برای مخلوط‌کردن آن با آب راحت‌تر خواهد کرد.

در پایان بعد از چربی زدایی سرشعله گاز با استفاده از صابون و درخشان شدن آن می‌توانید از مایع ظرف‌شویی نیز استفاده کنید. استفاده از مایع ظرف‌شویی باعث خواهد شد سر شعله‌ها بیشتر تمیز شوند.

چربی زدایی چدن گاز
چربی زدایی چدن گاز

چربی زدایی چدن گاز با لیمو ترش

لیموترش دارای خاصیت اسیدی ضعیفی است؛ بنابراین بدون آسیب رساندن به چدن گاز قابلیت چربی زدایی آن را خواهد داشت. برای انجام چربی زدایی با استفاده از لیمو‌ترش می‌توانید از دو روشی که در ادامه ذکر می‌شود استفاده نمایید. بهتر است از لیموترش تازه برای انجام عمل چربی زدایی سر‌شعله گاز استفاده کنید.

روش اول

در روش اول مقدار مناسب و کافی از لیمو‌ترش تازه را برش بزنید و سپس آب آن را در سطح سر‌شعله‌های گاز چدن بریزید. سپس با استفاده از یک دستمال مناسب اقدام به چربی زدایی سطح گاز نماید. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش برای چربی زدایی گازهای با آلودگی کم استفاده می‌شود. در‌صورتی‌که سطح گاز و سرشعله‌های چدنی دارای آلودگی‌های بسیار زیادی هستند بهتر است از جوش شیرین در کنار لیمو ترش نیز استفاده کنید. برای این منظور ابتدا مقداری از جوش‌شیرین را در محل موردنظر بریزید. پس از آن از لیموترش نیز استفاده کنید و منتظر بمانید تا چربی زدایی انجام شود. در پایان با استفاده از یک دستمال مناسب اقدام به پاک‌کردن آلودگی‌ها و چربی‌ها از سطح گاز چدنی نمایید.

بیشتر بدانید : جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه

روش دوم

در این روش باید از یک قابلمه بزرگ استفاده کنید. مقدار مناسبی از آب جوش را تهیه کرده و چند عدد لیمو‌ترش را برش بزنید و آب آن‌ها را درون قابلمه بریزید. مقداری نمک نیز در قابلمه بریزید تا شرایط محلول برای انجام چربی زدایی بهتر شود. چدن‌ها را درون قابلمه قرار دهید و بعد از 15 دقیقه آن‌ها را از آب جوش خارج نمایید. از یک اسفنج و یا سیم ظرف‌شویی استفاده کنید تا سطح چدن‌ها را کاملاً تمیز نمایید.

چربی زدایی سر شعله گاز با جرم‌گیر

چربی زدایی سر شعله گاز با جرم‌گیر از دیگر روش‌های مناسب است. برای انجام این عمل باید سرشعله‌های چدن گاز را جدا و در یک سینک یا ظرف پلاستیکی حاوی آب داغ انداخت. پس از اضافه‌کردن آب داغ باید به میزان لازم مایع ظرف‌شویی درون سینک ریخت. اجازه دهید بین 10 تا 15 دقیقه چدن‌ها درون آب جوش باقی بمانند.

پس از آن از جرم‌گیر استفاده کنید و با استفاده از یک برس غیر‌فلزی  یا اسفنج اقدام به تمیز‌کردن سطح و یا برآمدگی‌های چدنی کنید. پس از شست‌و‌شو حتماً آن‌ها را خشک کنید تا از زنگ‌زدگی آن‌ها جلوگیری به عمل آورید. با انجام این کار سر شعله‌های گاز شما ظاهر بسیار تمیز و درخشانی خواهند داشت.

چربی زدایی چدن گاز با اسپری

در‌صورتی‌که هیچ‌کدام از راه‌های بالا جواب نداد می‌توانید با خرید یک اسپری چربی زدا و پاک کننده فر اقدام به پاک‌کردن چربی‌ها نمایید. سر‌شعله‌های چدن گاز را درون یک ظرف مناسب قرار دهید و سپس میزان مناسب اسپری و یا پاک کننده‌های فر بر روی آن‌ها بریزید. شما می‌توانید به وسیله یک مسواک، اسپری و پاک‌کننده را بر روی تمامی سطح چدن پخش نمایید.

بر روی بسته اسپری و پاک کننده نگاه کنید؛ زیرا بر روی جلد آن مدت زمان لازم برای ماندگاری اسپری درج شده است. همان میزان زمان را منتظر بمانید و سپس با استفاده از یک اسفنج و یا وسیله مناسب اقدام به پاک‌کردن سطح چدن گاز نمایید. دقت نمایید که هر چند دقیقه یک‌بار باید به ظرف حاوی چدن‌های اسپری شده سر بزنید و در صورت خشک شدن آن‌ها مجدداً مقداری از اسپری را بر روی آنها بپاشید. پس از انجام عمل چربی زدایی بهتر است از آب گرم برای شست‌و‌شوی نهایی چدن‌ها استفاده کنید تا چربی‌های باقی مانده به راحتی جدا شوند.

در‌صورتی‌که نتوانستید با استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی اقدام به چربی زدایی نمایید استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی و صنعتی راهکار خوبی خواهد بود. استفاده از این پاک‌کننده‌ها باعث تمیزی بیشتر گاز و سر شعله‌های چدنی آن خواهد شد.

دقت کنید که استفاده از اسپری و پاک کننده‌های فر می‌تواند مشکلات پوستی و تنفسی نیز به وجود بیاورد؛ زیرا آن‌ها دارای مواد شیمیایی هستند؛ بنابراین استفاده از دستکش و ماسک در حین استفاده از این محصولات توصیه می‌شود. البته استفاده از برخی شوینده‌ها همانند وایتکس می‌تواند باعث آسیب جدی به اجاق گاز و سرشعله‌های چدنی آن شود.

چربی زدایی سر شعله گاز با نوشابه

استفاده از نوشابه سیاه برای تمیزکردن گاز چدن می‌تواند کارساز باشد. نوشابه یک پاک‌کننده و چربی زدایی بسیار مناسب است. توصیه می‌کنیم به جای خوردن نوشابه از آن برای انجام چربی زدایی و پاک‌کردن سطح چدن استفاده نمایید!

برای انجام عمل چربی زدایی با استفاده از نوشابه سیاه بهتر است مراحل زیر را دنبال نمایید:

گاز را روشن کنید و بعد از گذشت چند دقیقه آن را خاموش کنید. هدف، گرم‌کردن سرشعله‌های چدن گاز است. سطح گاز نباید خیلی داغ باشد. در این مرحله نوشابه سیاه را بر روی سطوح مورد نظر بریزید و به مدت 10 تا 15 دقیقه منتظر بمانید.

پس از گذشت این مدت می‌توانید با استفاده از یک اسفنج و یا حوله مناسب چربی‌های باقی مانده در سطح چدن را به‌راحتی از بین ببرید.

برای پاک‌سازی بهتر سطح چدن از چربی‌ها می‌توانید از آب و صابون نیز استفاده کنید.

در پایان بهتر است با استافدده از یک حوله و یا دستمال مناسب اقدام به خشک‌کردن سطوح چدنی کنید.

شما می‌توانید از این روش به‌صورت منظم استفاده کنید تا همواره گازی تمیز داشته باشید. توصیه می‌شود بعد از انجام هر عمل شست‌و‌شو و تمیزکاری چدن حتماً آن را خشک کنید؛ زیرا چدن در مورد زنگ‌زدگی آسیب‌پذیر است.

بیشتر بدانید : روش های تمیز کردن اجاق گاز های شیشه ای و استیل

چربی زدایی سرشعله گاز با آب جوش

در‌صورتی‌که هیچ ماده‌ای در خانه ندارید می‌توانید از آب جوش نیز به تنهایی استفاده کنید. البته این روش زمانی کاربرد دارد که سطح اجاق گاز و شعله‌های آن میزان کمی چربی و آلودگی داشته باشند.

برای انجام عمل چربی زدایی با آب جوش، مقدار کافی از آب را بر روی سرشعله‌ها بریزید و پس از مدتی با استفاده از یک اسفنج اقدام به چربی زدایی نمایید.

هر چند وقت یکبار باید چربی زدیای چدن گاز انجام شود؟

این سوال بسیاری از افراد است که هر چند وقت یکبار باید چربی زدیای چدن گاز انجام شود؟

گاز از جمله وسایل پر استفاده خانگی است و حداقل روزی دو بار از آن برای پخت غذا استفاده می‌شود. این استفاده زیاد باعث می‌شود که در مدت زمان کمتری کثیف شود و نیاز به نظافت بیشتری هم خواهد داشت. البته شست‌و‌شوی و چربی زدایی آن نیز باید به گونه‌ای باشد تا از وارد‌شدن خسارت به گاز جلوگیری به عمل آید.

برای تمیز کردن چدن گاز باید به جنس گاز نیز توجه کنید. معمولاً گازها در دو جنس استیل و یا شیشه تولید می‌شوند. تمیز‌کردن شیشه بسیار راحت‌تر از استیل است؛ اما نگهداری از شیشه قطعاً سخت‌تر خواهد بود. بسیاری از خانم‌های خانه‌دار به صورت روزانه سطح شعله‌های چدن گاز را تمیز می‌کنند. جنس چدن گاز به گونه‌ای است که حتی اگر به صورت روزانه نیز آن را تمیز نمایید باز هم بر روی آن لکه‌هایی ایجاد خواهد شد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم سطح شعله‌های چدن گاز را هر چند ماه یک‌بار با استفاده از پاک‌کننده‌های قوی که در بالا معرفی کردیم تمیز نمایید.

نحوه نگهداری از اجاق گاز چدنی

راه‌هایی وجود دارد که شما با استفاده از آن‌ها قادر خواهید بود از اجاق گاز خود محافظت کنید . از جمله این راه‌ها عبارت‌اند از:

  • بلافاصله بعد از ریختن غذا بر روی سر شعله و گاز آن را تمیز کنید. با گذشت زمان این مواد سفت خواهند شد و پاک کردن آن‌ها نیز دشوار‌تر است.
  • در صورت امکان هفته‌ای یک مرتبه اجاق گاز را تمیز کنید.
  • با بستن درب ظرف در حین سرخ کردن مواد غذایی از پاشش روغن بر روی گاز و سرشعله جلوگیری کنید.
  • از گذاشتن ظروف و قاشق روغنی بر روی اجاق گاز خودداری کنید.

سخن پایانی

در این مقاله روش‌های چربی زدایی چدن گاز به طور کامل بررسی شدند. دقت کنید که در حین انجام چربی زدایی سر شعله گاز بهتر است از دستکش استفاده کنید. بسیاری از مواد معرفی شده قابلیت آسیب به پوست دست را دارند؛ بنابراین بهتر است از وسایل محافظتی همچون دستکش استفاده نمایید.

آیا شما از این روش‌ها استفاده کرده‌اید؟ چه روش‌های دیگری را برای چربی زدایی چدن گاز پیشنهاد می‌کنید؟ تجربه‌های خود را با ما و دیگران در میان بگذارید.

سایر مطالب

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg