لکه سینک ظرفشویی

5 روش از بین بردن لکه سینک ظرفشویی

لکه سینک ظرفشویی

پاک‌کردن لکه سینک ظرفشویی یکی از مشکلاتی است بیشتر افراد با آن درگیر هستند. سینک ظرفشویی بیشترین و متنوع‌ترین کاربردهای شست‌و‌شو را دارد. از قابلمه گرفته تا ماهیتابه و حتی زیر گلدانی، همه در سینک تمیز می‌شوند. وقتی آب تنگ ماهی خود را عوض می‌کنید یا یک جوراک کثیف را با دست می‌شوید، در همه این موارد آلودگی‌ها را به سینک منتقل می‌کنید.

اگر به حجم آلودگی‌هایی که در یک روز به سینک وارد می‌شوند دقت نمایید، به این نتیجه می‌رسد که لکه سینک ظرفشویی چیز عجیبی نیست!

لکه‌های سینک، در حقیقت کثیفی‌های قابل مشاهده‌ای هستند که روی سطح جمع می‌شوند؛ اما این همه ماجرا نیست! لکه سینک ظرفشویی نماینده میلیون‌ها باکتری، قارچ، مواد شیمیایی و سایر آلودگی‌هایی است که در سینک شما جا خوش‌ کرده‌اند؛ به‌همین دلیل هم تمیزکردن سینک اهمیت زیادی دارد.

ما در اینجا رو‌ش‌های مختلف پاک کردن لکه سینک ظرفشویی را به شما یاد می‌دهیم تا بتوانید علاوه‌بر براق‌ نگه‌داشتن سینک، آلودگی‌ها را از محیط زندگی خود دور کنید.

همچنین در انتهای مطلب میتوانید فیلم آموزش نظافت سینک ظرفشویی را مشاهده کنید.

چرا از بین بردن لکه سینک مهم است؟

مطالعات نشان می‌دهند که سینک‌های ظرفشویی می‌توانند منبع آلودگی محسوب شده و سلامت افراد را تهدید کنند. در یک مطالعه USDA، محققان سینک‌های ظرفشویی شرکت‌کنندگان را پس از آماده‌سازی صبحانه‌ای شامل سوسیس خام، تخم مرغ پوست‌کنده و سالاد میوه با طالبی برش‌خورده، بررسی کردند و متوجه شدند که 35 درصد از سینک‌ها آلوده شده‌اند. از آن بدتر، حتی طالبی‌هایی که در این سینک‌ها برش خورده و آماده شده‌ بودند نیز دارای باکتری‌های بیماری‌زا بودند.

لکه‌ها در بسیاری از مواد، نشانی از میکروب‌ها و آلودگی‌هایی هستند که با چشم مشاهده نمی‌شوند. به‌همین دلیل هم تمیزکردن لکه سینک اهمیت زیادی دارد.

حتی اگر جنبه بهداشت لکه‌ها را نیز در نظر نگیریم، لکه سینک سبب می‌شود سینک زشت، کدر و گاهی چندش‌آور شود.

پس اگر می‌خواهید سینک شما براق و زیبا بماند و منشاء آلودگی سایر نقاط خانه نشود، بهتر است با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله ارائه می‌دهیم، مرتبا سینک را تمیز کنید و لکه‌ها را از بین ببرید. با استفاده مکرر از این روش‌ها، حتی می‌توانید مانع از ایجاد لکه سینک ظرفشویی شوید.

 

انواع سینک و از بین بردن لکه سینک ظرفشویی

اگرچه بیشتر انواع سینک‌های ظرفشویی که در ایران استفاده می‌شوند از استیل ضد‌زنگ ساخته شده‌اند، اما همه آن‌ها از جنس استیل نیستند. سینک‌ها می‌توانند از جنس پرسلین و یا حتی مرمر باشند. به‌همین دلیل نیز ما در این مقاله، روش‌های تمیزکردن لکه سینک ظرفشویی را براساس جنس سینک، طبقه‌بندی کرده و هرکدام را توضیح می‌دهیم.

 

قبل از شروع: نکات ضروری برای تمیز‌کردن لکه سینک

قبل از این‌که هر کدام از روش‌های ذکر‌شده در این مقاله را استفاده کنید، لازم است نکات کلی زیر را در نظر بگیرید:

 • سینک را به‌طور کامل با مایع ظرفشویی، آب و اسکاچ بشویید تا هرگونه کثیفی اضافی که به دیواره‌ها چسبیده جدا گردد.
 • آشغال‌هایی که در چاهک گیر کرده‌اند، بیرون آورده و در سطح آشغال بریزید. این آشغال‌ها ممکن است باقیمانده مواد غذایی، تفاله چای، تکه‌های سبزیجات یا هر چیز دیگری باشند.
 • ابتدا مقدار کمی از ماده‌ای را که برای تمیزکردن لکه سینک ظرفشویی در نظر دارید، در گوشه‌ای از سینک امتحان کنید تا مطمئن شوید که ماده به سینک شما آسیب وارد نمی‌کند.
 • سعی کنید از بین پیشنهادات ارائه‌شده در این مقاله، ابتدا پیشنهاداتی که بر مبنای مواد طبیعی استوار هستند، امتحان کنید و اگر موفق نشدید لکه‌ها را پاک کنید، به سراغ مواد شیمیایی بروید.
 • حتما دستکش بپوشید، حتی اگر برای از بین‌بردن لکه‌ها از مواد طبیعی مانند سرکه استفاده می‌کنید. مواد شوینده، هرچقدر هم که رقیق و طبیعی باشند، باز هم می‌توانند به پوست شما آسیب وارد کنند؛ همان‌طور که به عمق لکه‌ها نفوذ می‌کنند.
 • اگر از مواد شیمیایی برای پاک‌کردن لکه سینک ظرفشویی استفاده می‌کنید حتما ماسک بزنید و در صوت امکان تهویه هوا را روشن کرده یا پنجره را باز کنید.
 • پس از اتمام تمیزکردن، ظرفشویی را آب بگیرید و بگذارید که کاملا خشک شود.

 

روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی استیل

سینک‌های استیل رایج‌ترین انواع سینک در ایران و بسیاری از نقاط جهان هستند. اگرچه آن‌ها چندان مستعد لکه نمی‌باشند، اما لکه آب و همچنین لکه ناشی از مواد غذایی اسیدی می‌تواند روی آن‌ها باقی بماند. همچنین مواد غذایی رنگ‌دار مانند چای، قهوه و نسکافه، سبب ایجاد لک، مخصصا در اطراف چاهک می‌شوند.

برای از بین بردن لکه سینک استیل، باید از اسفنج و پارچه میکروفیبر استفاده کنید. دلیل آن هم این است که استفاده از مواد ساینده می‌تواند سبب خش‌افتادن روی سینک و خرابی آن شود. با این حال اگر سینک شما قدری قدیمی‌تر است و یا مشکلی با خش‌های ناشی از مواد زبر ندارید، استفاده از سیم ظرفشویی و اسکاچ هم مفید بوده و می‌تواند به‌خوبی لکه‌ها را ساییده و از بین ببرد.

استفاده از لیمو و جوش شیرین برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی
استفاده از لیمو و جوش شیرین برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی

روش اول: استفاده از لیمو و جوش شیرین

لیمو و جوش شیرین یک ترکیب خوب برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی استیل هستند. برای تمیزکردن لکه‌ها، کافی است یک لیمو ترش درشت را از وسط به دو نیم کنید و روی آن مقدار کافی جوش شیرین بریزید. جوش شیرین در رویه مرطوب لیموی برش‌خورده، حل شده و با آن ترکیب می‌شود.

حالا لیمو را با فشار روی سینک بکشید تا آرام‌آرام آب آن به همواره جوش شیرین خارج شده و روی لکه‌ها پخش شود.

کمی که آب لیموترش خارج شد، قدری دیگر جوش شیرین روی آن بریزید و این کار را ادامه دهید تا سینک تمیز و لکه‌ها برطرف شوند.

در این روش حتی نیازی به استفاده از اسکاچ یا ابر ندارید، چون نیمه لیموترش، خود به عنوان یک اسکاچ عمل می‌کند و جوش شیرین نیز که خود یک ماده ساینده است، با کشیده‌شدن روی سینک، آن را برق انداخته و لکه‌ها را از بین می‌برد.

 

 

 

استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی
استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی

روش دوم: استفاده از سرکه سفید

سرکه سفید یکی از مواد طبیعی بسیار محبوب برای برطرف‌کردن لکه از سینک محسوب می‌شود. این ماده، تاثیر زیادی در حل‌کردن رسوبات معدنی و لکه‌های آب دارد. سرکه همچنین به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده طبیعی عمل کرده و میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد.

برای برطرف‌کردن لکه سینک با سرکه، سرکه را در یک بطری که مجهز به سری اسپری است بریزید و مقدار کافی از آن را روی سینک خشک (مخصوصا روی لکه‌ها) اسپری کنید. بگذارید سرکه حدود 10 تا 15 دقیقه روی سینک باقی بماند تا همه رسوبات و لکه‌های آب را در خود حل کند. پس از آن می‌توانید با آب، سرکه را شست‌و‌شو داده و از سینک تمیز و بدون لکه خود لذت ببرید.

لازم به ذکر است که برخی از افراد، سرکه را با جوش شیرین ترکیب می‌کنند تا تاثیرات از بین بردن لکه سینک ظرفشویی بیشتر شود.

 

روش سوم: پودر کرم تارتار

اگرچه نام این ماده «پودر کرم تارتار» است، اما پودر کرم تارتار، کرم نیست و یک پودر سفید‌رنگ و لطیف است که برای حجم‌دادن و نرم‌کردن نان، کیک و شیرینی استفاده می‌شود. نام علمی این ماده پتاسیم بی‌تارتارات است و قدمتی هفت هزار ساله در پخت مواد غذایی نانی دارد. پودر کرم تارتار یک اسید غذایی ضعیف با فرمول شیمیایی KC4H5O6 است.

پودر کرم تارتار نه تنها برای پخت مواد غذایی استفاده می‌شود، بلکه می‌توان از آن برای تمیز‌کردن لکه سینک هم بهره برد.

برای استفاده از این ماده، با مخلوط‌کردن قسمت‌های مساوی کرم تارتار و آب، خمیر درست کنید. این خمیر را روی لکه‌ها یا نواحی کثیف روی سینک بمالید و بگذارید 5-10 دقیقه بماند.

سپس با استفاده از یک اسفنج نرم، این نواحی را به‌آرامی بمالید. سینک را با آب بشویید و با یک پارچه خشک کنید.

استفاده از خاکستر و ذغال برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی
استفاده از خاکستر و ذغال برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی

روش چهارم: استفاده از خاکستر

برای کثیفی‌ها و لکه‌های سرسخت چسبیده به استیل، می‌توانید از خاکستر باقی‌مانده در شومینه یا اجاق چوبی استفاده کنید.

ممکن است تعجب کرده باشید، اما برخلاف تصور، خاکستر یک ماده تمیزکننده، ساینده و خوب برای تمیز‌کردن لکه‌ها است. در حال حاضر حتی از خاکسترهای تمیزِ چوب، برای تمیزکردن و سفیدکردن دندان (خمیردندان زغالی) استفاده می‌شود. پس با خیال راحت می‌توانید از این ماده برای از بین بردن لکه سینک بهره ببرید و نگران این‌که خاکستر سینک شما را کثیف‌تر کند، نباشید.

برای این کار، خاکستر را با مقداری آب و در صورت تمایل کمی آب لیمو ترش طبیعی مخلوط کنید تا یک خمیر سیاه‌رنگ ایجاد شود. حالا این خمیر را با اسکاچ، ابر یا هر وسیله دیگری که برای کشیدن روی سینک در نظر گرفته‌اید، روی لکه‌ها و سپس روی همه قسمت‌های سینک بمالید. می‌توانید چند دقیقه قبل از شست‌و‌شو صبر کنید، همچنین می‌توانید با ماساژ ملایم و آرامِ خمیر روی لکه‌ها، خواص ساینده آن را تقویت کنید.

وقتی بعد از اتمام کار، سینک ظرفشویی خود را با آب بشویید، بر‌خلاف آنچه انتظار دارید زیر این لایه سیاه‌رنگ و به‌ظاهر کثیف، یک سینک براق و زیبا قرار دارد.

 

روش پنجم: از خمیردندان استفاده کنید.

اگر وقت ندارید به سوپرمارکت بروید و مواد فوق را بخرید و می‌خواهید سینک استیل خود را با چیزی که از قبل در خانه دارید تمیز کنید، به دستشویی بروید و خمیر دندان خود را بردارید!

بله؛ خمیر دندان یک ابزار عالی برای تمیز‌کردن و از بین بردن لکه سینک ظرفشویی استیل است؛ دلیل آن هم ماهیت ساینده ملایم محصول می‌باشد.

 

برای این کار، مقدار کمی خمیر دندان سفید غیر ژله‌ای را روی یک مسواک یا پارچه نرم بمالید و با استفاده از آن، به آرامی لکه‌ها یا نواحی تغییر رنگ یافته را بشویید. پس از شست‌و‌شو، سینک را به‌طور کامل آب بگیرید تا باقیمانده خمیر دندان پاک شود.

در نظر بگیرید که نباید از مقادیر زیادی از خمیردندان استفاده کنید و از آنجا که خمیرهای دندان انواع مختلفی دارند، حتما قبل از استفاده مقداری از آن را روی گوشه سینک امتحان نمایید.

 

روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی پرسلن (چینی)
روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی پرسلن (چینی)

روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی پرسلن (چینی)

برخی از سینک‌های ظرفشویی از مواد چینی ساخته شده‌اند، شبیه آن‌چه در سینک دستشویی می‌بینیم. روکش شفاف و براق پرسلن در برابر آسیب یا لکه نفوذناپذیر نیست، به‌همین دلیل نیز ایجاد لک روی آن بسیار شایع است. صابون و آب سخت و همچنین مواد غذایی رنگی‌ می‌توانند این نوع سینک را لکه‌دار کنند.

برای از بین بردن لکه سینک چینی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 

روش اول: جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن در کنار یک ساینده ملایم که سطح چینی براق را خراشیده یا کدر نمی‌کند، می‌تواند به خوبی سینک را تمیز نماید. برای از بین بردن لکه سینک ظرفشویی به این روش، به ابزار زیر نیاز دارید:

 

 

 • جوش شیرین
 • آب اکسیژنه
 • اسفنج غیرساینده
 • بطری اسپری
 • پارچه میکروفیبر

جوش شیرین را در سینک بپاشید. با استفاده از یک اسفنج یا پارچه مرطوب، جوش شیرین را با حرکات دایره‌ای روی لکه‌ها بکشید تا آن‌ها را پاک کند. نیازی نیست نگران خراش و از بین‌رفتن لایه روی چینی شوید، زیرا جوش شیرین لعاب چینی را از بین نمی‌برد (البته بهتر است ابتدا در گوشه‌ای از سینک امتحان کنید).

پس از این‌که به‌خوبی جوش شیرین را روی لکه‌ها مالیدید، آب اکسیژنه 3% را روی اسفنج ریخته و لکه‌های سرسخت باقی‌مانده را پاک کنید.

حالا با دستمال کاغذی همه سینک را بپوشانید و با استفاده از بطری، پراکسید هیدروژن را به‌خوبی روی سطح بپاشید تا دستمال‌های کاغذی کاملا خیس شوند. قبل از این‌که دستمال‌ها را بردارید و سینک را بشویید، بگذارید این ترکیب 30+ دقیقه روی سینک بمانند.

حالا با شست‌و‌شوی باقیمانده جوش شیرین و پراکسید و پاک‌کردن سطح با یک پارچه میکروفیبر، کار را به پایان برسانید. در صورت لزوم مراحل فوق را تکرار کنید تا لکه‌ها از بین بروند.

 

روش دوم: استفاده از مواد جرم‌زدا

اگرچه جرم‌زدا یک ماده شیمیایی محسوب می‌شود، اما گاهی تنها راه پاک‌کردن لکه‌های سخت و قدیمی، استفاده از مواد شیمیایی قوی است. برای استفاده از جرم‌‌زدا لازم است حتما دستکش بپوشید و ماسک بزنید. همچنین سعی کنید جرم‌زداهای بدون بو را انتخاب نمایید.

نکته مهم در استفاده از جرم‌زدا این است که به هیچ وجه نباید آن را با ماده دیگری مخلوط کنید، زیرا ممکن است گازهای خطرناکی در اثر واکنش شیمیایی آزاد شده و علاوه‌بر آسیب‌زدن به سینک، سبب آسیب به ریه شما شود.

برای استفاده از جرم‌زدا، ابتدا سطح سینک را با دستمال کاغذی به‌خوبی بپوشانید و سپس مقدار کافی از جرم‌زدا را روی دستمال‌ها بریزید تا کاملا خیس شوند. هرگز جرم‌زدا را اسپری نکنید، زیرا ذرات ریز آن وارد ریه شما می‌شود. همچنین این ذرات ریز روی سطوح دیگر و پارچه‌ها نشسته و به آن‌ها آسیب وارد می‌کند.

پس از ریختن جرم‌زدا روی دستمال کاغذی، تهویه آشپزخانه را روشن کرده و در صورت امکان پنجره را باز نمایید. سپس محیط را ترک کنید. چند دقیقه منتظر بمانید تا جرم‌زدا لکه سینک را در خود حل کند.

پس از آن به آشپزخانه برگردید و با استفاده از دستکش همه دستمال‌های کاغذی را برداشته و داخل یک کیسه پلاستیکی بریزید، درب آن را گره کرده و دور بیندازید.

حالا با استفاده از اسکاچ یا ابر، باقیمانده جرم‌زدا را روی سطح و لکه‌ها بکشید تا به‌خوبی پاک شوند.

در انتها سینک را به‌طور کامل و چندین بار آبگیری کنید تا بقایای جرم‌زدا کاملا پاک شود.

لازم به ذکر است که حتما باید ابتدا جرم‌زدا را روی گوشه‌ای از سینک امتحان کنید. همچنین هنگام خرید، نوعی از جرم زدا را خریداری کنید که برای پرسلین مناسب باشد.

روش سوم: استفاده از شوینده‌های نانو

در سال‌های اخیر، شوینده‌های نانوی زیادی به بازار آمده‌اند. این شوینده‌ها برای مصارف مختلفی ساخته شده‌اند. با خرید یک شوینده نانو مناسب برای لکه‌بری سینک، می‌توانید لکه‌ها را پاک کنید.

شوینده نانو، شوینده‌ای است که با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته شده است. تکنولوژی نانو از مواد بسیار ریز در حد نانومتر استفاده می‌کنند. ساخت محصولات مختلف با استفاده از این مواد ریز، به سازنده امکان تغییرات و بهبودهای بیشتری را می‌دهد.

مواد نانو بسیار کوچک هستند و از طریق حفره‌های روی لکه به داخل آن نفوذ کرده و آن را حل می‌کنند. این در حالی است که ذرات شوینده‌های عادی معمولا به‌اندازه کافی برای نفوذ به داخل لکه، ریز نیستند و ممکن است فقط از روی سطح عمل کنند.

برای استفاده از مواد نانو، لازم است دستور سازنده را دنبال کنید. این دستور معمولا روی بروشور یا بدنه شوینده خریداری‌شده، ذکر شده است.

 

 

روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی مرمر
روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی مرمر

روش‌های از بین بردن لکه سینک ظرفشویی مرمر

اگرچه استفاده از مرمر برای سینک ظرفشویی نادر است، اما برخی از ساختمان‌های جدید از سنگ‌هایی مانند مرمر و گرانیت برای ساخت سینک ظرفشویی استفاده می‌کنند و مرمر و گرانیت، هر دو سنگ‌های طبیعی هستند که محافظت از آن‌ها با استیل و پرسلین متفاوت است.

سنگ‌ها معمولا به مواد اسیدی، نفوذ‌پذیر هستند و خورده می‌شوند. به‌همین دلیل نباید از موادی که برای از بین بردن لک سینک ظرفشویی استیل و پرسلین نام بردیم، برای این سینک‌ها استفاده شود.

برای تمیزکردن لکه‌های معمولی از روی سینک مرمر یا گرانیت، لازم است به شیوه‌ای زیر عمل کنید:

چند قطره صابون ظرفشویی ملایم و کمی آب را روی یک اسفنج تمیز بمالید. به‌آرامی روی روکش مرمری را با استفاده از سمت نرم‌تر اسفنج بشویید. این روش را تکرار کنید تا همه لکه‌ها برطرف شود. سپس سطح را آبگیری کرده و با یک پارچه تمیز میکروفایر به‌طور کامل خشک کرده و برق بیندازید.

اگر لکه‌های خاصی روی سینک مرمر و گرانیت شما ایجاد شده است، برای پاک‌کردن آن‌ها می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 

پاک‌کردن لکه‌های مبتنی بر روغن

لکه‌های چربی، روغن آشپزی، شیر یا مواد آرایشی بر پایه روغن هستند و برای جلوگیری از تیره‌شدن سنگ باید به روش شیمیایی پاک شوند. برای تمیزکردن ملایم، از یک پاک‌کننده مایع ملایم مانند آمونیاک، الکل‌های معدنی یا استون استفاده کنید.

 

 

پاک‌کردن لکه‌های ارگانیک

لکه‌های قهوه، چای، میوه، تنباکو و سایر مواد غذایی را می‌توانید با محلول پراکسید هیدروژن 12 درصد و چند قطره آمونیاک برطرف کنید. این مواد را با استفاده از پارچه تمیز، روی لکه سینک ظرفشویی بکشید و سپس آن را آبکشی کرده و با پارچه خشک کنید.

 

پاک‌کردن لکه جوهر

در مورد سنگ‌های تیره سینک، لکه‌های جوهر را می‌توان با استفاده فوری از سواب‌های پنبه‌ای آغشته به استون از بین برد. در مورد سنگ‌های روشن، از محلول 20 درصد پراکسید هیدروژن استفاده کنید. هنگامی که لکه پاک شد، یک پارچه نرم یا اسفنج را با آب خیس کرده و روی سطح بکشید تا باقیمانده جوهر از سنگ خارج شود.

 

پاک‌کردن لکه رنگ

یک قطره کوچک از رنگ را می‌توان با یک پارچه تمیز و مقدار کمی تینر تمیز کرد. اما یک لکه رنگ بزرگ‌تر نیاز به استفاده از یک پاک‌کننده رنگ تجاری دارد که ممکن است سطح را خراب کند. در این موارد لازم است سطح مرمر و گرانیت دوباره پرداخت شده و صیقل بخورد.

 

چطور سینک ظرفشویی را تمیز نگه داریم؟

روش‌هایی که در این مقاله ذکر شد، راه‌های پاک‌کردن لکه سینک بود. اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. شما می‌توانید با یک محافظت خوب از سینک ظرفشویی، لک‌شدن آن را به‌حداقل رسانده و یا لک‌ها را قبل از این‌که عمیق و قدیمی شوند، پاک کنید.

برای محافظت از سینک و جلوگیری از ایجاد لکه، روش‌های زیر را در پیش بگیرید.

تمیزکردن مداوم

سینک ظرفشویی خود را مرتبا با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله ذکر شد بشویید. شست‌و‌شوی مرتب سینک، می‌تواند آن را تمیز کرده و از ایجاد و عمق‌بخشیدن به لکه سینک ظرفشویی جلوگیری کند. با این حال، استفاده از مواد شیمیایی به مقدار و دفعات زیاد ممکن است لعاب پرسلین را از بین ببرد. سعی کنید از روش‌های طبیعی‌تر، به دفعات بیشتر استفاده کنید و به‌خاطر داشته باشید که هر روشی معایب خاص خود را دارد. اما به هرحال، از ایجاد لکه‎های سرسخت بهتر است.

خشک‌کردن سینک

فرقی ندارد که سینک شما پرسلین باشد، استیل و یا مرمر، در هر صورت خشک‌کردن سینک پس از استفاده می‌تواند مانع از ایجاد بسیاری از لکه‌ها، از جمله لکه آب شود.

مراقبت از سینک

سعی کنید مواد بسیار آلوده و یا رنگی را در داخل سینک ظرفشویی نشویید، مخصوصا اگر جنس آن از سنگ مرمر، گرانیت و یا پرسلین است.

 

سخن اخر

از بین بردن لکه سینک ظرفشویی نقش زیادی در زیبایی ظاهر سینک و همچنین بهداشت آن دارد. برای پاک‌کردن لکه سینک ظرفشویی روش‌های مختلفی وجود دارد که باید بر اساس نوع سینک، نوع لکه و قدمت آن انتخاب شود.

لازم است برای پاک‌کردن لکه سینک ظرفشویی، ابتدا مواد طبیعی را در نظر بگیرید و اگر لکه‌ها با این روش پاک نشدند، به سراغ مواد شیمیایی بروید.

 

سایر مطالب

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg