روش های تمیز کردن سینک ظرفشویی

بسیاری از کارشناسان بهداشت بر این باور هستند که سینک ظرفشویی آشپزخانه، آلوده ترین بخش خانه است. به عبارت دیگر، به دلیل این که کلیه ظروف آلوده به پس مانده مواد غذایی، میوه ها و سبزیجات و … در سینک آشپزخانه شسته می شوند، انواع باکتری ها در این قسمت رشد می کنند. از سوی دیگر، به دلیل این که سینک ظرفشویی، محل مرطوبی است، امکان تکثیر باکتری ها در آن بیشتر از دیگر نقاط است. به همین دلیل تمیز کردن سینک ظرفشویی اهمیت خاصی دارد.
در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای خلاصی از دست باکتری های بیماری زا، با چه روش هایی می توانید اقدام به تمیز کردن سینک ظرفشویی کنید، پس با ما همراه باشید.

همچنین پیشنهاد می کنیم در مطلب ” آب بندی سینک ظرفشویی و مراحل آن ” با مراحل مربوط به آب بندی در نصب سینک ظرفشویی آشنا شوید.

 

تمیز کردن سینک ظرفشویی

هر کدام از ما، به روش خاص خود اقدام به نظافت و پاکسازی بخش های مختلف خانه می کنیم. آشپزخانه و به ویژه سینک ظرفشویی هم از این قاعده مستثنی نیست. صرفاً به دلیل اهمیتی که بهداشت سینک ظرفشویی در سلامت ما و دیگر افراد خانواده دارد، به نظافت و همین طور ضد عفونی این بخش از آشپزخانه، توصیه فراوان شده است. چه طرفدار استفاده از مواد شیمیایی برای نظافت سینک ظرفشویی باشید و چه مواد طبیعی را ترجیح دهید. در ادامه می توانید با برخی روش های تمیزکردن سینک آشپزخانه آشنا شوید:

 

روش های تمیز کردن سینک ظرفشویی

برق انداختن سینک ظرفشویی

 

پاکسازی سینک ظرفشویی از ته مانده های غذا

قبل از هر چیزی، سینک ظرفشویی را از همه چیز خالی کنید. منظور ما از همه چیز یعنی ظرف های کثیف و آلوده شب قبل، پس مانده های غذا، سبزیجات و غیره است. همه مواد زائد جمع کنید و در سطل زباله بیندازید و ظرف ها را بشویید. شما می توانید برای حفظ بیشتر بهداشت و همین طور جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی، یک سبد کوچک در سینک قرار دهید. تفاله های چای یا خرده های غذا را که در ته ظرف باقی مانده است در آن بریزید. البته به یاد داشته باشید که همین سبد کوچک را هم هر شب باید بشویید زیرا در غیر این صورت محل تجمع باکتری ها خواهد شد.

بیشتر بدانید : آب بندی سینک ظرفشویی و مراحل آن

روش های تمیز کردن سینک ظرفشویی

1- استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی

اولین، راحت ترین و در دسترس ترین روش برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، استفاد از ترکیب آب داغ و مایع ظرفشویی است. مایع ظرفشویی خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد و آب گرم نیز بسته به درجه حرارتی که دارد، می تواند بسیاری از میکروب ها و باکتری ها را از بین ببرد. برای پاکیزگی سینک ظرفشویی به این روش، ابتدا کمی آب داغ روی بخش های مختلف سینک و همین طور روی شیر آب بریزید و سپس یک قطعه اسفنج یا پارچه و یا اسکاچ را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و همه قسمت های سینک ظرفشویی را به وسیله آن تمیز کنید و خوب که از، ازبین رفتن جرم ها مطمئن شدید، دوباره برای شستن مایع ظرفشویی از آب داغ استفاده کنید.
بهتر است برای تمیز کردن سینک ظرفشویی از سیم ظرفشویی استفاده نکنید زیرا باعث خراشیده شدن فلز استیل سینک می شود و علاوه بر این که درخشندگی و زیبایی سینک ظرفشویی را از بین می برد. همین خراش های ریز به وجود آمده هم می توانند محل خوبی برای تجمع انواع میکروب ها و باکتری ها باشند.
هم چنین اگر قرار است از آب داغ استفاده کنید، مراقب باشید که دچار سوختگی نشوید و بهتر است قبل از کار با مایع ظرفشویی از دستکش استفاده کنید.

 

تمیز کردن سینک ظرفشویی با مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن سینک

 

2- استفاده از ترکیب جوش شیرین و لیمو

در صورتی که تمایل به استفاده از مواد شیمیایی مانند مایع ظرفشویی را ندارید یا این که به این گونه مواد حساسیت دارید، می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب لیمو ترش استفاده کنید.
هم آب لیمو ترش و هم جوش شیرین، دو پاک کننده قدیمی و در عین حال قدیمی است. راحتی می توان با آن ها، سینک های استیل را تمیز کرد.
برای تمیز کردن سینک ظرفشویی با ترکیب جوش شیرین و آبلیمو، مقداری جوش شیرین را با کمی آب لیموترش ترکیب کنید و آن را به همه قسمت های سینک ظرفشویی بمالید. اجازه دهید تا به مدت حداقل ده دقیقه به همین حال باقی بماند تا چربی و آلودگی های سینک ظرفشویی کاملاً پاک شود. سپس برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، از آب داغ استفاده کنید.
اگر پس از ریختن آب داغ روی سینک دیدید که بقایای جوش شیرین هنوز روی سینک ظرفشویی مانده است می توانید از یک برس نرم یا مسواک برای زدودن رسوبات جوش شیرین از روی سینک استفاده کنید. بهتر است حداقل هفته ای یک بار از این روش استفاده کنید تا سینک ظرفشویی شما کاملاٌ تمیز و ضدعفونی شود.

 

گرفتن بوی سینک ظرفشویی

تمیز کردن سینک ظرفشویی با لیمو و جوش شیرین

 

3- استفاده از آرد

یکی دیگر از روش های تمیز کردن سینک ظرفشویی، استفاده از آرد است. برای این که از آرد برای تمیز کردن سینک استفاده کنید، قبل از هر کاری باید با یک حوله یا پارچه نخی، سینک را خوب خشک کنید. پس از این که تمام قطرات آب از بین رفت، مقداری آرد روی بخش های مختلف سینک بریزید و کمی صبر کنید. آرد هم موجب درخشان شدن سینک می ‌شود و هم این که لک های روی سینک را پاک می ‌کند. پس از مدتی، با استفاده ازیک دستمال خشک، آرد را از روی سینک جمع کنید و در آخر، سینک را با آب داغ بشویید.

 

برق انداختن سینک ظرفشویی با آرد

استفاده از آرد برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

 

4- استفاده از مواد ضدعفونی کننده

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ های عفونی و رعایت بهداشت و حفظ سلامت خود و خانواده‌، بهتر است پس از شستن میوه و سبزیجات، سینک ظرفشویی را با الکل یا سایر مواد ضدعفونی کننده گندزدایی کنید. این گونه مواد می توانند باکتری و ویروس‌ها را به راحتی از بین ببرند.

 

برق انداختن سینک ظرفشویی

تمیز کردن سینک با مواد شوینده

 

5- استفاده از سرکه سفید برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

سرکه سفید هم یک تمیز کننده قوی و قدیمی است که باعث ایجاد حساسیت پوستی هم نمی ‌شود. اگر روی سینک ظرفشویی شما لکه چربی یا آب وجود دارد، می توانید برای از بین بردن لکه ها، از سرکه سفید استفاده کنید.
بدین منظور تمام قسمت های سینک را به سرکه سفید آغشته کنید. اجازه دهید تا سرکه برای مدت چند دقیقه روی سطوح باقی بماند. سپس با استفاده از دستمال، سینک را تمیز کنید و بعد با آب داغ بشویید. خواهید دید که اثری از لکه ها باقی نمی ماند.

 

روش های تمیز کردن سینک آشپزخانه

تمیز کردن سینک ظرفشویی با سرکه

 

سخن پایانی

در این مقاله به روش های مختلف تمیز کردن سینک ظرفشویی اشاره کردیم؛ مسلماً برای حفظ بهداشت و نظافت سینک راه های دیگری هم وجود دارد و شما می توانید به روشی که برای خود شما راحت تر است، این کار را انجام دهید.

بیشتر بدانید :راهنمای خرید سینک ظرفشویی

سایر مطالب

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg