روش های تمیز کردن اجاق گاز

تمیز بودن اجاق گاز یکی از نشانه های تمیز بودن کل اشپزخانه بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر گاز شما پر از لکه های چربی و غذا باشد، ظاهر آشپزخانه شما را بسیار کثیف و نامرتب نشان خواهد داد. از همین رو شما همیشه باید سعی کنید گاز آشپزخانه خود را تمیز نگه دارید.

متاسفانه برخی از لکه های روی گاز به سختی از بین می روند و شما برای تمیز کردن آن ها به دردسر می افتید. از همین رو ما در این مطلب تصمیم داریم روش هایی بسیار ساده و خانگی برای تمیز کردن اجاق گازها به تفکیک جنس آن ها به شما آموزش دهیم. همراه ما باشید.

اگر مشکلی در تمیز کردن سینک ظرفشویی دارید یا میخواهید سینک ظرفشویی تان را برق بیندازید پیشنهاد می کنیم مطلب “ روش های تمیز کردن سینک ظرفشویی ” را مطالعه بفرمایید.

 

تمیز کردن اجاق گاز با توجه به جنس آن

اولین نکته ای که هنگام تمیز کردن گاز باید به آن توجه نمایید، جنس گازتان است. شما باید با توجه به محصولی که دارید، یک شوینده و پاک کننده مناسب را برای آن انتخاب کرده و استفاده نمایید. اجاق گاز ها از متریال مختلفی همچون شیشه و استیل تولید شده و شما برای تمیز کردن هرکدام از آن ها روش خاصی را پیش بگیرید.

 

بهترین روش برای پاک کردن گاز رومیزی شیشه ای با استفاده از جوش شیرین

اگر متریال به کار رفته در تولید گاز شیشه ای کیفیت بالایی داشته باشد، تمیز کردن گاز برای شما آسان تر خواهد بود. برای تمیز کردن گاز هایی با صفحه شیشه ای، کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در ابتدا باید شعله پخش کن ها را از روی اجاق برداشته و تمام سطح اجاق گاز را با استفاده از جوش شیرین کاملا بپوشانید.

2- سپس 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در داخل یک ظرف بزرگ ریخته، بر روی آن آب بریزید و به خوبی آن ها را هم بزنید.

3- دو یا سه عدد دستمال نخی و یا حوله مخصوص را داخل ظرف بیندازید و اجازه دهید تا کاملا خیس شوند.

4- حوله را بر روی اجاق گاز پهن نمایید، به طوریکه سطح اجاق با استفاده از حوله ها پنهان شود.

5- اجازه دهید دستمال ها نیم ساعت بر روی گاز بمانند، سپس با استفاده از آن ها لکه ها را پاک کنید.

6- اگر بر روی اجاق لکه های سختی وجود دارد، برای تمیز کردن گاز بهتر است یک کارتک را به کار ببرید. توصیه می شود چاقو و سیم ظرفشویی را برای این کار استفاده نکنید؛ چرا که در این صورت احتمالا بر روی سطح اجاق گاز خط و خش بیفتد.

7- در نهایت یک دستمال تمیز را به منظور تمیز کردن گاز، بر روی آن بکشید تا اجاق گاز کاملا تمیز شود.

 

مراحل تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با جوش شیرین

 

پاک کردن گاز رومیزی اجاق گاز استیل با استفاده از خمیر مخصوص

امروزه بسیاری از افراد علاقه زیادی به اجاق گاز استیل دارند. تمیز کردن گازهای استیل با استفاده از خمیر مخصوص به راحتی امکان پذیر است. برخی از استیل ها بسیار مستعد لکه گیری هستند و به سختی این لکه ها پاک می شوند. اما با استفاده از روش زیر می توانید از شر تمام لکه ها خلاص شده و گاز استیل خود را مثل روز اول برق بیندازید. برای اینکار کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

1- در ابتدا باید ذرات ریز غذا، نمک و ادویه ها را با استفاده از یک دستمال، از روی جاق گازتان پاک کنید.

2- یک پیمانه جوش شیرین را با چند قاشق چایی خوری آب داخل کاسه ای بریزید و آن دو را به درستی با هم مخلوط نمایید. باید نسبت این دو ماده به گونه ای باشد که خمیر نرمی را به دست بیاورید.

3- بر روی سطح گاز آب داغ بریزید و اجازه دهید تا گاز به خوبی نمناک و لکه های آن سست شوند. اکنون تمام سطح گاز را با استفاده از خمیر به دست آمده، بپوشانید.

4- باید 10 دقیقه این خمیر سفید معجزه گر بر روی سطح گاز بماند. سپس کمی سرکه را داخل ظرفی اسپری دار ریخته و آن را بر روی گاز بپاشید تا با خمیر مخلوط شود.

5- در این مرحله باید اجازه دهید که این مواد 1 تا 8 ساعت بر روی گاز بماند. هرچه لکه ایجاد شده بر روی سطح، مقاومت بالاتری داشته باشد این مواد باید مدت زمان بیشتری روی آن بماند.

6- بعد از اینکه فهمیدید زمان کافی طی شده، با استفاده از یک اسکاچ و مایع ظرفشویی لکه ها را از روی اجاق پاک کنید.

7- در مرحله نهایی تمیز کردن گاز، یک دستمال را نم دار کرده و بر روی سطح بکشید تا کاملا تمیز شود.

 

مراحل پاک کردن گاز استیل با مواد غیر شیمیایی

تمیز کردن گاز استیل با جوش شیرین

 

روش های تمیز کردن گاز و برق انداختن رومیزی استیل و شیشه ای

روش هایی نیز وجود دارند که افراد به صورت مشترک برای انواع متریال گاز استفاده می کنند. این مواد عبارتند از:

آمونیاک و جوش شیرین

آب اکسیژن و جوش شیرین

آب جوش

نمک و جوش شیرین

روغن زیتون

روغن گیاهی

آب و صابون

سرکه سفید

جوش شیرین و لیمو

مایع ظرفشویی و جوش شیرین

مواد صنعتی تمیز کننده اجاق گاز

 

هرکدام از این مواد را می توانید بر روی اجاق گاز بمالید و اجازه دهید زمان مناسبی بر روی گاز بمانند. قدرت هرکدام از این ترکیبات با یکدیگر تفاوت دارند، به همین دلیل شما پاسخ مختلفی از آن ها دریافت می کنید. برخی از لکه ها تازه هستند و به راحتی پاک می شوند، اما برخی دیگر از آن ها لکه های قدیمی و یا چربی های سختی هستند و شما برای تمیز کردن گاز باید زمان بیشتری را سپری نمایید.

برای پاک کردن چربی های سخت و لکه های قدیمی می توانید الکل و یا پد های الکلی را به کار ببرید. الکل قدرت بالایی در تمیز کردن چربی های جدی و قدیمی دارد.

 

تمیز کردن شعله های گاز

معمولا شعله های گاز کم تر از سطح گاز تمیز می شوند و به همین دلیل چربی داخل شلعه ها قدیمی  تر به حساب می آیند. گاز ها دارای یک سطح صاف هستند و پاک کردن گاز رومیزی زحمت زیادی برای شما نخواهد داشت. اما این نکته در مورد شعله ها صدق نمی کند و شما باید با استفاده از فرچه و یا مسواک دست به کار شوید.

برای تمیز کردن شعله ها همانند تمیز کردن گاز شما می توانید مواد مختلفی را به کار ببرید. این مواد و ترکیبات عبارتند از:

سرکه

آب و صابون

آب و سرکه سفید

جوش شیرین و لیمو

آمونیاک و جوش شیرین

 

راه های تمیز کردن سرشعله های گاز

روش های تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

 

جمع بندی

تمیز بودن گاز تاثیر زیادی روی جلوه کلی آشپزخانه دارد و از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. ممکن است در طول روز بارها گاز شما کثیف شده و نیاز به تمیز کردن داشته باشد. روش های خانگی و سنتی بسیاری برای تمیز کردن گاز و شلعه های آن وجود دارد. روش های خانگی دارای مواد شیمیایی کمتری هستند، از همین رو استفاده از آن برای شما مناسب تر است.

به عنوان نکته پایانی به شما توصیه می کنیم اجازه ندهید لکه ها مدت زمان طولانی بر روی اجاق گازتان بمانند؛ چراکه در این صورت تمیز کردن گاز برای شما سخت تر می شود.

همچنین چنانچه قصد خرید گاز رومیزی شیشه ای و استیل دارید پیشنهاد می کنیم از ” گاز رومیزی ” موجود در کالاپلازا دیدن فرمایید.

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg