اجاق گاز رومیزی یا مبله

اجاق گاز رومیزی یا مبله

اجاق گاز رومیزی یا مبله

یکی از مهم‌ترین تجهیزات آشپزخانه در هر خانه‌ای، اجاق گاز است. انتخاب اجاق گاز به شرایط مختلفی بستگی دارد. افراد می‌توانند برای آشپزخانه منزل و محل‌هایی که نیاز به اجاق گاز دارد، از بین اجاق گاز رومیزی یا مبله یکی را انتخاب کند. هر کدام از این اجاق گازها ویژگی‌ها، مزایا و معایبی دارد. در ادامه به صورت کامل هر کدام از این اجاق گازها را معرفی می‌کنیم. همچنین هر کدام از این اجاق گازها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم و کاربرد‌ها، ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن‌ها را نیز با شما در میان می‌گذاریم.

اجاق گاز رومیزی

استفاده از اجاق گازهای رومیزی مدتی است که متداول شده است. این اجاق گازها ظاهر زیبایی دارد. در این اجاق گازها همچنین از تکنولوژی مدرن استفاده شده است و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. این محصولات معمولاً ۲ الی ۶ شعله هستند و به صورت مستطیلی و دایره‌ای طراحی شده است. جنس این اجاق گازها معمولاً استیل یا شیشه نشکن است و یا ترکیبی از این دو ماده است. مدل‌های مختلف این محصول روز به روز در حال پیشرفت است و به تدریج جایگزین گازهای قدیمی می‌شود. افراد برای خرید اجاق گاز و انتخاب از بین اجاق گاز رومیزی یا مبله باید از مزایا و معایب آنها مطلع باشد. در ادامه مزایا و معایب اجاق گاز رومیزی را بررسی می‌کنیم.

مزایا اجاق گاز رومیزی

مزایای خرید و استفاده از اجاق گازهای رومیزی به شرح زیر است:

 • وزن کم و حمل و نقل آسان
 • نیاز به فضای کم برای جایگذاری
 • تنوع بالا
 • تعمیر آسان و کم هزینه
 • طراحی شیک و مدرن

بیشتر بدانید : 8 روش چربی زدایی چدن گاز

معایب اجاق گاز رومیزی

اجاق گازهای رومیزی در کنار مزایایی که دارند، شامل معایبی هم هستند که بهتر است پیش از خرید از آن‌ها آگاه باشید. معایب اجاق گاز رومیزی عبارتند از:

 • این اجاق گازها فاقد فر هستند و شما باید فر را به صورت جداگانه تهیه کنید.
 • اجاق گازهای رومیزی به واسطه طراحی ظریفی که دارند ممکن است در حمل و نقل آسیب ببینند.
 • این اجاق گازها به صورت ثابت هستند و شما نمی‌توانید هنگام اسباب کشی آن را با خود ببرید.
تفاوت های اجاق گاز مبله
تفاوت های اجاق گاز مبله 

اجاق گاز مبله

اجاق گازهای مبله معمولاً دارای ۴ یا ۵ شعله هستند. این اجاق گازها در ابعاد و سایز‌های ۵۰ ۶۰ و ۹۰ تولید شدند. تفاوت‌های اجاق گاز رومیزی و مبله ممکن است باعث شود که افراد خرید اجاق گاز مبله را به رومیزی ترجیح دهند. در ادامه مزایا و معایب مربوط به اجاق گاز مبله را بررسی می‌کنیم تا بتوانید با آگاهی از این شرایط اجاق گاز مناسب خود را انتخاب کنید.

مزایا اجاق گاز مبله

هر کدام از انواع اجاق گاز رومیزی یا مبله شامل ویژگی‌هایی هستند. مزایای خرید اجاق گاز مبله به شرح زیر است:

 • داشتن جوجه گردان
 • این اجاق گازها ممکن است چند فر داشته باشند.
 • در صورتی که اجاق گاز مبل دو فر داشته باشد، می‌تواند به صورت همزمان دو غذا را بپزید.
 • قدرت بیشتر نسبت به اجاق گاز رومیزی

معایب اجاق گاز مبله

برای خرید اجاق گاز مبله باید علاوه بر مزایا با معایب آن نیز آشنا شوید. معایب خرید اجاق گاز مبل عبارتند از:

 • نیاز به فضای زیاد
 • وزن زیاد
 • حمل و نقل سخت

تفاوت اجاق گاز رومیزی با مبله

بسیاری از افرادی که قصد خرید اجاق گاز را دارند به دنبال تفاوت های اجاق گاز رومیزی با مبله هستند. این اجاق گازها تفاوت‌هایی با هم دارند. به صورت کلی نمی‌توان گفت کدام یک از این اجاق گازها مناسب‌تر است. شما باید مزایا و معایب این اجاق گازها را با شرایط خود بررسی کنید و در نهایت یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. بسیاری از افراد برای انتخاب اجاق گاز مد نظر به دنبال یک مقایسه مناسب از این دو نوع اجاق گاز هستند. در صورتی که شما هم جزو این افراد هستید، این بخش را تا انتها دنبال کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها، توان حرارتی این دو اجاق گاز است. در صورتی که اجاق گاز رومیزی تهیه کنید، نمی‌توانید تمام شعله‌های آن را با هم روشن کنید. اگر تمام این شعله‌ها با هم روشن شوند، شاهد افت حرارت خواهید بود. در مقابل اگر از تمام شعله‌های اجاق گاز مبله استفاده کنید، با هیچ مشکلی روبه رو نخواهید شد. بنابراین در این مورد اجاق گاز مبله برتری بیشتری از اجاق گاز رومیزی دارد. امکان جابه جایی اجاق گاز رومیزی یا مبله یکی از دغدغه‌های افراد مستاجر است. برای افرادی که مستاجر هستند بسیار مهم است که بتوانند اجاق گاز را همراه خود حمل کنند. اجاق گازهای رومیزی ثابت هستند و معمولا روی خانه می‌ماند. البته روز به روز با گسترش استفاده از این اجاق گازها، خانه‌هایی که اجاره می‌کنید ممکن است دارای اجاق گاز رومیزی باشد. استحکام اجاق گاز از دیگر مواردی است که در خرید آن تاثیر دارد. وجود صفحات شیشه‌ای در اجاق گاز رومیزی باعث پایین آمدن استحکام آن شده است و در مقابل آن اجاق گازهای مبله از استحکام مناسبی برخوردار هستند.

کدام اجاق گاز را برای خرید انتخاب کنیم؟ اجاق گاز رومیزی یا مبله

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، خرید اجاق گاز بستگی به سلیقه و نیاز و شرایط شما دارد. در قسمت‌های قبل همچنین راجع به مزایا، معایب و مقایسه اجاق گاز رومیزی یا مبله صحبت کردیم. در این قسمت تفاوت اجاق گازها را به صورت لیستی کامل به شما ارائه می‌دهیم.

 • در صورتی که از اجاق گازی که می‌خرید انتظار ظاهری شیک و جذاب دارید، باید اجاق گاز رومیزی را انتخاب کنید.
 • اگر به دنبال کارایی راحت و پخت همزمان چند غذا هستید، اجاق گاز مبله انتخاب مناسبی برای شما است.
 • در صورتی که معیار شما توان حرارتی اجاق گاز است، اجاق گاز مبله در این ویژگی برتری خود را نشان می‌دهد.
 • اجاق گاز مبله علاوه بر توان حرارتی و کارایی راحتی که دارد از استحکام بالایی برخوردار است و هنگام برخورد دچار آسیب و مشکل نمی‌شود.
 • افرادی که در حوزه فروش انواع و اقسام اجاق گازها سابقه دارند توصیه می‌کنند که اگر قصد استفاده زیاد از اجاق گاز را دارید، محصول‌های رومیزی انتخاب مناسبی نیستند. این اجاق گازها به دلیل ظاهر ظریف، نازک و مدرنی که دارد تنها برای پخت و پزهای سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اجاق گاز رومیزی ایلیااستیل G522
اجاق گاز رومیزی ایلیااستیل G522

ویژگی‌های تاثیرگذار در انتخاب اجاق گاز

افراد با توجه به شرایط زندگی خود اجاق گاز را انتخاب می‌کنند. انتخاب آن‌ها با توجه به شرایطشان اجاق گاز رومیزی یا مبله است. این شرایط شامل موارد مختلفی است که باید از پیش به آن فکر شود. فضای مورد نیاز برای اجاق گاز ،توان حرارتی، ایمنی، گارانتی، جابه‌جایی، نوع کاربرد و… از نکاتی است که در انتخاب اجاق گاز تاثیر دارد. در ادامه تمام این نکات را به صورت کامل و با جزئیات بررسی می‌کنیم تا کار شما برای انتخاب اجاق گاز رومیزی یا ایستاده (مبله) راحت‌تر شود.

فضای مورد نیاز اجاق گاز

شما پیش از خرید اجاق گاز باید به فضایی که برای آن در نظر گرفته‌اید فکر کنید. در صورتی که در آشپزخانه فضای کافی برای اجاق گاز ندارید، اجاق گاز رومیزی بهترین گزینه برای شما است. این اجاق گاز از صفحه نازکی تشکیل شده و فر ندارد. به همین دلیل فضای بسیار کمتری نسبت به اجاق گاز مبله نیاز دارد. این اجاق گازها در بعضی موارد به صورت توکار هم استفاده می‌شود. این ویژگی مناسب افرادی است که فضای زیادی برای جایگذاری اجاق گاز ندارند.

بیشتر بدانید : جرم گیری اجاق گاز استیل و شیشه

توان حرارتی اجاق گاز

برای خرید اجاق گاز و انتخاب آن باید به تعداد اعضای خانواده دقت کنید. هرچه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد نیاز به پخت و پز بیشتری است. معمولاً اجاق گازهای مبله توان بیشتری برای پخت و پز دارند. شما می‌توانید به صورت همزمان پخت چند غذا را بدون افت حرارت در این اجاق گازها انجام دهید. در مقابل اجاق گازهای مبله، اجاق گاز‌های رومیزی توان زیادی برای پخت همزمان چند غذا ندارد. باید به این نکته هم دقت کنید که اجاق گازهای رومیزی شعله را به صورت مستقیم به غذا منتقل می‌کنند در این صورت غذا زودتر گرم می‌شود؛ اما اجاق گازهای مبله در این مورد متفاوت هستند. در اجاق گازهای مبل توزیع حرارت کمی متفاوت‌تر است. به همین دلیل ممکن است برای گرم شدن غذا زمان بیشتری نیاز باشد.

گارانتی اجاق گاز

یکی از نکات مهم برای خرید اجاق گاز رومیزی یا مبله، گارانتی آن است. در صورتی که اجاق گازی که می‌خرید گارانتی داشته باشد، می‌توانید در صورت بروز مشکل آن را تعمیر کنید. اجاق گازهایی که از کیفیت خوبی برخوردار هستند و استاندارد‌های لازم را دارند، معمولاً گارانتی دارند. بنابراین هنگام خرید اجاق گاز باید به داشتن گارانتی دقت کنید. در صورتی که یک محصول گارانتی نداشته باشد، ممکن است استانداردهای لازم را رعایت نکرده باشد. در این صورت پس از خرید این اجاق گاز خطراتی شما را تهدید می‌کند و با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد.

ایمنی و امنیت اجاق گاز

یکی دیگر از نکاتی که در خرید اجاق گاز رومیزی یا مبله تاثیر دارد، امنیت آن است. اجاق گازی که شما تهیه می‌کنید باید استانداردهای لازم را دریافت کرده باشد. در صورتی که محصول مورد نظر این استانداردها را نداشته باشد، خطراتی افراد خانواده را تهدید می‌کند. در صورتی که اجاق گازها استاندارد نباشند، ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود و خرج زیادی برای شما به وجود می‌آورد.

تعمیرات اجاق گاز

تعمیرات اجاق گازها با یکدیگر متفاوت است. هزینه تعمیرات برخی از آن‌ها زیاد و بعضی کم است. به همین دلیل اجاق گاز رومیزی یا مبله در تعمیرات با یکدیگر متفاوت هستند. اجاق گازهای رومیزی دارای قطعات کمتری هستند به همین دلیل تعمیرات آنها محدودتر است. نگهداری این مدل از اجاق گازها هم به دلیل اجزای کمی که دارند، ساده‌تر است. اجاق گازهای مبله اجزای زیادی دارند و تعمیرات آن پیچیده‌تر است. بنابراین اگر به دنبال اجاق گازی هستید که کارکرد ساده و تعمیرات کم هزینه‌ای داشته باشد، اجاق گاز رومیزی گزینه مناسبی است.

جابه‌جایی اجاق گاز

برای بعضی از افراد مهم است که اجاق گازی که می‌خرند قابلیت جابه ‌جایی داشته باشد. این افراد ممکن است مستاجر باشند یا پس از مدتی قصد داشته باشند محل اجاق گاز را عوض کنند. به همین دلیل نیاز دارند که اجاق گاز امکان جابه جایی داشته باشد. اجاق گاز مبله از آن دسته محصولاتی است که علی رغم وزن زیادی که دارد، می‌توان آن را جابه جا کرد. برخلاف این اجاق گاز، اجاق گاز رومیزی معمولا ثابت است. در آخر باید به این نکته هم توجه کنید که اجاق گاز مبله را نمی‌توانید در هر فضایی قرار دهید.

اجاق گاز فر دار بهتر است یا بدون فر؟

در صورتی که شما تصمیم به خرید اجاق گاز رومیزی داشته باشید ممکن است کمبود فر را در آشپزخانه احساس کنید. فر یکی از تجهیزات کاربردی در آشپزخانه است. در صورتی که نمی‌توانید بدون فر کارهای روزانه خود را انجام دهید، حتماً از اجاق گازهای مبله استفاده کنید که چند فر دارند. شما می‌توانید از فر اجاق گازهای مبله به سادگی استفاده کنید. اگر شرایط خرید اجاق گاز مبله را ندارید، می‌توانید اجاق گاز رومیزی تهیه کنید و در کنار آن فر هم ‌بخرید تا کار‌های روزانه خود را انجام دهید. ممکن است بسیاری از افراد در کارهای روزانه خود به فر نیاز داشته باشند؛ اما با شرایط دیگر اجاق گاز مبله مانند فضای مورد نیاز آن مشکل داشته باشند. این افراد باید اجاق گاز رومیزی تهیه کنند و در کنار آن از یک فر دیگر کمک بگیرند. در میان گذاشتن این نکات با شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله با دقت اقدام به خرید اجاق گاز رومیزی یا مبله کنید.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کافی راجع به اجاق گاز رومیزی یا مبله در اختیار شما قرار دادیم. اکنون که اطلاعات این مقاله را به صورت کامل خواندید، قادر هستید با توجه به شرایط خود یکی از این اجاق گازها را انتخاب کنید. در بخش‌های قبل تمام ویژگی‌های اجاق گاز رومیزی و مبله را با یکدیگر مقایسه کردیم تا کار شما برای انتخاب یکی از آن‌ها ساده‌تر باشد. شما می‌توانید به صورت حضوری برای خرید این محصول اقدام کنید و ویژگی‌های آن را به صورت حضوری هم مشاهده کنید و در نهایت تصمیم نهایی را بگیرید. هر کدام از این اجاق گازها مزایا و معایبی دارد و نمی‌توان با قاطعیت گفت کدام یکی از آن‌ها به دیگری برتری دارد. انتخاب این محصول تنها و تنها به شرایط شما بستگی دارد. امیدواریم این مقاله در راه انتخاب مناسب اجاق گاز برای شما مفید واقع شود.

 

 

سایر مطالب

ایلیااستیل

لوازم خانگی ایلیااستیل


×

صدای مشتری

نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید .

Iliasteel-logo-svg